Dokončení včerejšího článku…
6. Interoperabilita
Open source software je také mnohem častěji využívá otevření standardy než je tomu u proprietárnách řešení. Pokud je pro vás důležitá právě interoperabilita s jinými firmami, počítači a uživateli a nechcete být limitováni proprietárními formáty dat, open source software je jednoznačnou volbou.
7. Možnost prověření
S uzavřenými zdrojovými kódy jste odkázáni na to, co vám o něm prozradí dodavatelé softwaru. Jedná se to například zmíněné problematiky bezpečnosti a podpory standardů. Jedná se tedy v prvé řadě o věc důvěry. Tím, že se u open source můžete podívat přímo do kódu ovšem znamená, že si tuto důvěru můžete i reálně ověřit a potvrdit.
8. Možnosti podpory
Obvykle platí, že open source software je dodáván zdarma a je k němu k dispozici i široká podpora ze strany příslušných komunit. Například většina linuxových distribucí má díky tomu výborně zpracovanou a on-line dostupnou dokumentaci, fóra, mail listy, wiki platformy, novinkové skupiny či chatovou podporu.
Pro firmy, které vyžadují speciální zajištění, jsou k dispozici placené možnosti podpory pro většinu open source balíčků a to obvykle za ceny, které jsou výrazně nižší, než kolik si účtují dodavatelé proprietárního softwaru. Navíc se z praxe ukazuje, že komerční poskytovatelé open source řešení poskytují mnohem rychlejší a kvalitnější podporu, neboť ta je primárním zdrojem jejich zisku.
9. Celková cena
Do ceny zakoupeného softwaru se obvykle započítávají i další platby za antivirovou ochranu, výdaje za upgrade i náklady spojené se závislostí na jednom dodavateli. U proprietárního softwaru se tyto výdaje mohou vyšplhat na mnohem vyšší částky, než si většina lidí uvědomuje. Na druhou stranu v řadě případů platí, že pro open source řešení musíte přijmout nebo speciálně vyškolit zaměstnance, kteří jej budou udržovat a jejich cena bývá často vyšší než u proprietárního softwaru. Před výběrem je proto potřeba zvážit i další faktory, než jen samotnou pořizovací cenu softwaru, ovšem open source obvykle dokáže nabídnout lepší kvalitu za nižší cenu.
10. Vyzkoušejte si vše před pořízením
Pokud zvažujete nasazení open source řešení ve firmě, obvykle máte možnost si vše důkladně vyzkoušet a to jen s minimálními náklady. Nejsou zde ve většině případů žádné závazky, dokud si nejste skutečně jisti, že tento software chcete používat. Samozřejmě nelze tvrdit, že open source software ve firmě lze využít pro všechny úkoly, ale pro řadu oblastí existují opravdu velmi konkurenceschopná řešení a stojí za to je zvážit jako skutečně reálnou alternativu k open source produktům.