Ať už jste doma, v práci nebo ve škole, určitě trávíte dost času tím, že koukáte do svého webového prohlížeče. Ostatně, právě teď neděláte nic jiného. Takže proč váš prohlížeč vypadá a běží úplně stejně jako prohlížeč kohokoliv jiného? Následující sbírka našich oblíbených, tajných i veřejných „prohlížečových“ tipů a rozšíření může vaše brouzdání po internetu nebývale zefektivnit a zároveň zvýšit jeho bezpečnost – a také vám pomoci uvědomit si, co je špatně ve chvíli, kdy prohlížeč nepracuje podle vašich očekávání.
Pokud nebude řečeno jinak, naše tipy jsou určeny pro každý ze čtyř nejběžnějších prohlížečů: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Safari. Používejte tyto základní tipy a rozšíření:
1. díl článku: Automaticky aktualizujte váš webový prohlížeč
2. díl článku: Deaktivujte cookies & chraňte svá formulářová data s doplňkem Lazarus
3. díl článku: Zachovejte si bezpečí s Web of Trust & synchronizujte své záložky
4. díl článku: Buďte incognito a smažte vaši historii & jednoduše přibližujte a oddalujte
5. díl článku: Umístěte svoje aplikace do karantény se Sandboxie
6. díl článku: Používejte aplikaci pro správu hesel
7. díl článku: Řekněte ne webovým skriptům
8. díl článku: Použijte Yoono pro integraci vašich sociálních sítí
9. díl článku: Zablokujte všechna sdílecí tlačítka & prohledávejte sociální sítě podle vlastního výběru
10. díl článku: Vylaďte (nebo vyhoďte) váš PDF plug-in & mějte k ruce více prohlížečů, hlavně kvůli Flashi
11. díl článku: Poznejte své diagnostické režimy
17) Zrychlete své síťové připojení prostřednictvím změny DNS serveru
DNS server vašeho poskytovatele internetového připojení překládá URL adresu, kterou píšete do adresového řádku (například www.pcworld.cz) do numerických IP adres, takže se z bodu A do bodu B dostanete bez překážek. Nicméně DNS server vašeho poskytovatele nemusí být zrovna nejrychlejší v okolí. Stáhněte si proto DNS Benchmark (program známý také pod názvem DNSBench), a dozvíte se, který server je pro vás nejrychlejší.
18) Mějte nástroje pro řešení síťových problémů pohromadě
(Prohlížeč: Chrome)
Řešení problémů s prohlížečem může nějakou dobu trvat, a to kvůli různým prvkům, které musíte zkontrolovat. Podle problémů, které máte, musíte diagnostikovat samotný prohlížeč, počítač, v němž je prohlížeč spuštěn, lokální síť, internetové připojení a třeba i webovou stránku, na niž se chcete připojit. Stáhněte si do svého prohlížeče Chrome IP Address and Domain Information a získáte přímý přístup k několika různým aktuálním zprávám, které se týkají jakékoliv IP adresy nebo doménového jména, včetně jejich lokalizace, informace o hostingu a také o tom, jestli se daný web nachází na spam listu, apod.
Přidáním dalšího rozšíření, Network and Internet Tools, získáte dodatečné menu plné nástrojů pro řešení síťových problémů, jako je Whois, Ping, DNS Lookup nebo Traceroute. Nakonec můžete využít i User-Agent Switcher, což je nástroj taktéž určený pro prohlížeč Chrome, který dokáže zamaskovat váš prohlížeč tak, že pro webové stránky vypadá jako jakýkoliv prohlížeč dle vašeho výběru, což se hodí například pro stránky, které trvají na specifických prohlížečích nebo jejich verzích.