Zpráva MMC Ventures ve spolupráci s britskou pobočkou banky Barclays ukazuje nehezký obrázek o AI startupech. State of AI: Divergence 2019 si servítky neklade. Neuplyne den, kdy bychom neslyšeli o novinkách v oblasti AI a strojového učení.
Mnohé opravdu představují fascinující pokrok: ať už jde o robota MIT, 3D tisk nebo robotickou automatizaci procesů, novinek je hodně. Spolu s tím se však objevuje zarážející množství startupů, které, jak studie ukazuje, nejsou zřejmě úplně upřímné ve svých tvrzeních.
Řada startupů nebo mladých firem v prvních měsících či letech existence podle studie totiž tvrdí, že AI užívá nebo vyvíjí, nicméně bez důkazů, zdůrazňuje studie, že tento druh technologie jakýmkoliv způsobem ovlivňuje jejich podnikání. Průzkum se zaměřuje na 13 zemí Evropské unie, kde se místní startupy nejčastěji odkazují na aktivitu v oblasti umělé inteligence.
Česká republika součástí není, jsou však zastoupeni dva naši sousedi: Německo a Rakousko. Každý 12. startup v EU nyní tvrdí, že je společnost zaměřená na AI. Z 2 830 zkoumaných startupů, které se tímto tvrzením chlubí, ale jen 1 580 (cca 60 %) opravdu klade AI a související technologie na první místo.
Podle MMC Ventures od roku 2015 strmě narostl počet startupů, které tvrdí, že AI vyvíjí; důvodem může být i to, že se jim v průměru daří získávat více finančních prostředků než softwarovým firmám. Velmi populární je také použití pojmu „blockchain“, přestože často je technologie distribuované účetní knihy pro daný startup absolutně bezvýznamná.
Někdy však, upozorňuje analýza firma, nemusí být chyba u startupu samotného: s tím, jak se hranice mezi softwarem a vývojem AI v očích veřejnosti smazává, mohou třetí strany nesprávně firmu titulovat bez jejího přičinění.
Za poslední rok se osvojení umělé inteligence ztrojnásobilo, každá sedmá společnost nyní AI v nějaké podobě využívá. Dalších 23 % podniků hodlá AI nasadit nebo vytvořit iniciativu v dalším roce.