Windows 7: 83 % firem v příštím roce neplánuje jejich nasazení

15. 4. 2009

Sdílet

Drtivá většina firem v příštím roce neplánuje přechod na nový operační systém od Microsoftu. Vyplývá to ze studie společnosti Dimensional Research. Polovina navíc přiznává, že zvažovala nasazení jiných systémů než Windows.

Průzkum ukázal, že naprostá většina firemní klientely hromadný nákup licencí do roku 2011 pro Windows 7 vůbec nechystá. Ve studii Dimensional Research se uvádí, že ačkoli testeři nadšeně reportují o dobré funkčnosti a výkonu Sedmiček, hlavně ve srovnání s Windows Vista, IT firmy a IT oddělení velkých firem to nechává poměrně chladné.

Průzkumu se účastnilo více než 1 100 IT profesionálů z velkých společností. Valná většina z nich, celých 83 %, uvedla, že v příštím roce s nasazením Windows 7 nepočítá. Přitom velké procento z firem jako hlavní systém na pracovních desktopech stále používá osvědčené, ale už staré Windows XP, kterým 14. dubna skončila všeobecná odborná podpora (firmy, včetně tech nejznámějších IT gigantů odmítavý postoj k Windows Vista vyjádřily už několikrát v řadě jiných dřívějších průzkumů).

Z výzkumu vyplývá, že 42 % podniků možná k novým Windows 7 sáhne v průběhu 12 až 24 měsíců, 24 % pak pro nasazení volí časové rozmezí 24 až 36 měsíců a 17 % se vyslovilo v tom smyslu, že možný přechod nastane za více než tři roky, pokud k němu ale vůbec dojde.

Důvody odmítavého postoje firem se různí. Vzhledem ke kladným ohlasům testerů na adresu Windows 7 však na vině nejsou Windows 7 samotné nebo Microsoft, ale náklady spojené s licencemi, uvádí studie. Nejskloňovanějším důvodem je ale softwarová nekompatibilita nových Windows se starším softwarem, který spolehlivě běží jen s Windows XP či Windows 2000. Softwarová kompatibilita nemůže být u Windows 7 navíc o moc lepší než v případě Windows Vista, oba systémy spolu sdílejí základní kód - Windows 7 sice stojí na vylepšeném jádře Vist, ale zpětnou kompatibilitu zařídit nemohou.

Softwarová (ne)kompatibilita byla také jedna z hlavních příčin, proč byznys sféra odmítala a stále odmítá Windows Vista (navíc dnes s příchodem Windows 7 by hromadné pořizování Vist nedávalo smysl). Ve výsledku by se totiž přechod na nový operační systém prodražil nejen kvůli nákupu licencí pro Windows 7, ale i licencí za nejnovější verze programů, které by si už s novými Windows rozuměly. Krom toho některé specifické aplikace pod Windows Vista ani 7 neběží ani dnes. Z více než 1 100 respondentů 67 % vyjádřilo své obavy ohledně softwarové kompatibility a 88 % z nich uvedlo, že otázka kompatibility je pro ně tou nejstěžejnější.

Ze zprávy dále vyplývá, že nejistota spojená s pořizováním Windows 7 by se mohla negativně odrazit na už tak zhoršených hospodářských výsledcích nejen Microsoftu, ale i výrobců osobních počítačů, jako je Hewlett-Packard nebo Dell. Jedním z možných následků může být, že z takové situace budou těžit ty firmy, které se zabývají Linuxem a prodejem počítačů s předinstalovanými linuxovými distribucemi - byť logicky jsou linuxové systémy co do kompatibility se softwarem určeným pro starší Windows na tom ještě hůř než nejnovější systém do Microsoftu. Přesto však průzkum společnosti Dimensional Research  ukázal, že 50 % dotázaných IT odborníků uvažuje o nasazení systémů jiných než Windows. Důvodem jsou jednak zmíněné obavy z Windows Vista a 7, ale také úspory spojené s pořízením svobodných systémů na bázi Linuxu.

Zajímavou úvahu o tom, zda je vhodná doba pro příchod nového operačního systému pak najdete v článku Je vhodný čas pro Windows 7? Na BusinessWorldu.