Procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ EE nese označení ADD3800CUBOX, je určen pro základní desky vybavené paticí AM2 a je postaven na mikroarchitektuře AMD K8. Jádro Windsor je zhotoveno 90nm výrobní technologií. Svými technickými parametry se ničím neliší od typově shodně označených modelů a přesto vyniká. Stejně jako všechny K8 procesory má i X2 3800+ EE přidělenu vyrovnávací paměť první úrovně o velikosti 128 kB (64 kB pro data a 64 kB pro instrukce), u L2 cache je každému jádru přiřazeno 512 kB paměti.
Procesor podporuje instrukční sady x86, MMX(+), 3DNow!(+), SSE, SSE2, SSE3 a 64bitové instrukce v podání AMD64. Mezi podporované technologie patří například Cool‘n‘Quiet, vizualizační technologie a NX-bit, což je funkce zamezující spolu s operačním systémem průniku specifických virů do systému – klasicky využitím přetečení zásobníku. Nejzajímavějším parametrem X2 3800+ je jeho nízká spotřeba. Za dob mikroprocesorů Intel Pentium 4 (Northwood, 130nm technologie), ale především za jádra Prescott (90nm technologie) dosáhla spotřeba těchto procesorů až k hranici 150 W. Procesory tehdy vydávaly tolik tepla, že je bylo obtížné uchladit. AMD se svými procesory K8 mělo v té době zjevnou výhodu, neboť jejich procesory „netopily“ tolik (pracovaly na nižší frekvenci a byly vybaveny technologií Cool‘n‘Quiet). Proto si mohla společnost AMD dovolit i snižovat otáčky chladičů na procesoru.
Nová generace CPU – mikroarchitektura Intel Core - přinesla razantní snížení odpadního tepla a spotřeby, všechny procesory Core 2 Duo kromě Extreme verzí splňovaly maximální TDP 65 W. Ovšem i AMD zabojovala a postupně uváděla na trh nové verze procesorů označené jako Energy Efficient – EE. První verze byly 65W oproti „klasickým“ 89W, v další fázi se dostalo i na 45 W. Mezitím se na trhu objevují nové revize procesorů AMD zhotovené novou 65nm výrobní technologií, tyto modely nenesou označení EE. Toto označení si nyní zaslouží procesory se spotřebou 45 W a nově, jako u našeho testovaného CPU, také 35 W TDP. O nových modelech bylo slyšet již při oficiálním představení EE, kdy byly ke stávajícím 89W představeny i 65W Energy Efficient verze. Malým písmem bylo v prezentaci napsáno, že jsou k dispozici i verze Small Form Factor (SFF), které mají spotřebu pouhých 35 W.
Jakou výhodu tedy tento procesor přináší? Výkon jako jakákoliv jiná verze X2 3800+, cenu o nějakých 50 Kč vyšší, ale hlavně nižší spotřebu systému. Ta se projeví na účtech za elektřinu – proti 89W bude spotřeba 2,5× nižší, proti 65W verzím pak zhruba 1,8×. Zde samozřejmě mluvíme o spotřebě samotného procesoru při plném zatížení. Druhou výhodou je nižší teplota procesoru, menší potřeba chlazení a nižší zátěž okolí procesoru teplem.
Přetaktování
AMD Athlon 64 X2 3800+ EE (35W) pracuje na maximální frekvenci 2 000 MHz (10 × 200 MHz) při napětí 1,1 V, při aktivaci Cool‘n‘Quiet klesne napětí na 1,05 V a frekvence na 1 000 MHz. Při našich pokusech s frekvencí HyperTransport sběrnice jsme se dostali na vcelku zajímavou frekvenci 2 710 MHz při 1,275 V. Letní vedra nám nedovolila jít na vyš-
ší hodnoty, nicméně přetaktovací potenciál je více než vynikající.
Při plném dlouhodobém zatížení jsme naměřili 38 stupňů oproti 47 stupňům Celsia u modelu X2 3800+, který jsme testovali v minulém souhrnném testu procesorů. V klidu a při aktivaci Cool‘n‘Quiet se snížila jeho pracovní teplota o dva stupně na
27 stupňů Celsia.
Z hlediska výkonu jsme nečekali žádnou změnu, tento procesor se chová jako jakákoliv jiná X2 3800+. Abychom její využití přiblížili, hodí se všude tam, kde uživatel využije dvě jádra pro dvě a více současně běžících vláken. Náročné operace z oblasti grafiky a zpracování videa procesor zvládne také, ale díky nízké pracovní frekvenci si na dokončení uživatel počká déle než u výkonnějších modelů. Nicméně jako základ domácího multimediálního všestranného počítače se tento procesor hodí skvěle. Pokud sháníte aktuálně procesor pro domácí nebo multimediální počítač, neexistuje na našem trhu lepší volba.
Pro názornost jsme do testů zařadili i výsledky se zapnutou technologií Cool‘n‘Quiet (všechny testy procesorů totiž probíhají s vypnutými spořícími technologiemi). Jak je vidět z výsledků, vliv na celkový výkon procesoru zapnutí této funkce jistě má, nicméně se nejedná o nijak dramatický pokles výkonu, nehledě na to, že k poklesu dochází především při krátkodobém zatížení – pokud budete upravovat desítky a stovky fotografií nebo zpracovávat domácí video, vězte, že pokles výkonu neucítíte, neboť procesor bude zatížen tak, že k poklesu jeho frekvence nedojde.
Ve výsledcích jsou uvedeny vybrané procesory, které jsou buď cenově nebo výkonnostně blízké testovanému Athlonu X2 3800+ EE (35 W), nebo jsou zvoleny modely o úroveň výše, aby
byl demonstrován nárůst výkonu při použití vyšší pracovní frekvence.
Především pro jeho užitnou hodnotu, ale i nízkou cenu, kdy si uživatel odnese domů plnohodnotný dvoujádrový procesor za necelé dva tisíce Kč s DPH, udělujeme procesoru AMD Athlon 64 X2 3800+ EE (35W) ocenění TOP Produkt
AMD Athlon 64 X2 3800+ EE (35W)
Frekvence: 2 000 MHz
Syst. sběrnice: 1 000 MHz
L1 cache: 128 kB
L2 cache: 2× 512 kB
Počet jader: 2
Další údaje : Mikroarchitektura AMD K8, kód označní Windsor, 90nm technologie
TDP: 35 W
Patice: AMD AM2
Instrukce: x86, AMD64, 3DNow!, SSE(+), SSE2(+), SSE3(+)
Funkce: Cool'n'Quiet, NX
Klady: dvě jádra, nízká spotřeba, nízká cena
Zápory: nižší výkon v náročných aplikacích
Cena vč. DPH: 1 830 Kč
www.amd.com
Hodnocení: 5