Společnost AMD je vyčerpaná z cenové války na trhu procesorů a již počtvrté za sebou skončila se svými čtvrtletními výsledky v červených číslech. Pomoci by jí mohla investice od společnosti Mubadala Development ze Spojených Arabských Emirátů, která byla definitivně dohodnuta v pátek 16. listopadu.
Podle této dohody zaplatí Mubadala 622 milionů amerických dolarů a získá v AMD podíl 8,1 %. Společnost Mubadala je vlastněna vládou emirátu Abu Dhabi a podle slov jejího mluvčího Richarda Mintze je tato investice zcela nezávislá a nesouvisí s žádnou konkrétní iniciativou. Mubadala také nežádá žádné místo ve vedení AMD a od vlastnictví minoritního podílu AMD očekává výsledky hlavně v dlouhodobém horizontu.
Tato investice vzbudila zájem analytiků a Richard Doherty z Envisioneerign Group spekuluje o tom, že během následujících pěti let by AMD mohla postavit jednu ze svých dalších továren na středním východě (konkureční Intel má jednu ze svých továren například v Izraeli). A nebo by se v tomto regionu mohla AMD soustředit také na podporu vzdělávání, protože Mubadala je významným investorem právě ve sféře edukace, dodává Doug Freedman, analytik American Technology Research.
Přímo podle slov svého mluvčího Drewa Prairie hodlá využít AMD investici hlavně pro vývoj, výzkum a výrobu nových procesorů v dlouhodobé perspektivě. Peníze by mohly být použity i pro pokračující práce na architektuře procesoru, označovaného kódovým názvem Fusion, který by v sobě měl integrovat CPU přímo propojené s grafickým čipem od ATI. Tento procesor je očekáván na přelomu let 2008 a 2009 a měl by být vyráběn již pouze 45nm procesem. V současnosti se již AMD snaží na poli kombinace CPU s GPU prosadit platformou Spider, kterou představila v minulém týdnu a která kombinuje čtyřjádrové Phenomy 9500 a 9600 s grafickými čipy Radeon 3850 a 3870, ovšem zatím ne tak úzce, jak tomu má být u Fusionu. Richard Doherty dodává, že dohoda s Mubadalou umožní společnosti AMD být opět konkurenceschopnou a bude moci investovat nejen do vývoje čipů a výstavby továren, ale i do hledání nových talentů, což je neméně důležité.
Nicméně v současnosti je jedním z hlavních faktorů, ovlivňující situaci na trhu, právě technologie výroby procesorů. Intel nyní velmi intenzivně investuje do továren na výrobu 45nm procesorů s jádrem Penryn, zatímco AMD očekává přechod na tento proces až kolem poloviny roku 2008. Podle Douga Freedmana se investoři v nejblížší době zaměří hlavně na energeticky efektivní procesory vyrobené 45nm procesem, a rychlé dostavění továrny na výrobu čipů touto technologií je proto pro AMD naprostou nutností, dodává Doherty. Nezbývá tedy jen doufat, že AMD opět nabere dech a že má Doherty pravdu, když tvrdí, že na trhu s x86 procesory je místo pro všechny tři „tradiční” hráče – Intel, AMD i Viu.
Přečtěte si také:
Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu
Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace
Horká Barcelona přináší vrásky konkurenci
Sony odchází z vývoje 32nm technologie výroby čipů