AMD zveřejnila podrobnosti o čipu Fusion

11. 2. 2010

Sdílet

Společnost AMD v tomto týdnu nabídla bližší informace o velmi očekávaném mikroprocesoru Fusion a to včetně údajů o rychlosti, energetických nárocích a plánech na uvedení čipu na trh.

„Procesor Fusion, kódově pojmenovaný jako Llano, by na trh měl dostat v příštím roce“ říká Sam Naffziger, inženýr AMD. CPU Llano je upravená verze jádra Phenom II, které je v současné době používáno v desktopových čipech. Samotný Fusion by měl podle oficiálních informací obsahovat 4 jádra, přičemž poběží na frekvenci 3,0 GHz. Jako první ho prý budou mít možnost vyzkoušet majitelé běžných notebooků.

Ve své podstatě půjde o hybridní čip kombinující grafický procesor a CPU v jednom celku. Integrovaný grafický procesor umožní uživatelům přehrávat filmy v kvalitě Blu-ray či hrát 3D hry. Jeho funkce v tandemu s CPU pak přinese rychlejší zpracovávání datově náročných úkolů. Grafický procesor v čipu Fusion bude zahrnovat nativní podporu technologie DirectX 11 od Microsoftu, díky čemuž se majitelům laptopů dostane lepší grafiky a většího aplikačního výkonu.

Co se energetické náročnosti týče, jedno jádro s 1MB L2 vyrovnávací pamětí má TDP (navržený tepelný výkon) v rozmezí 2,5 až 25 Wattů. Společnost AMD zatím nezveřejnila celkový TDP čipu Fusion obsahujícího i grafický procesor. Jde přitom o zásadní informaci, protože právě grafické čipy jsou známé jako „žrouti energie“. Pokud by všechna čtyři jádra čipu Llano pracovala na nejvyšší frekvenci, pak by mohl být celkový TDP v rozmezí od 10 do 100 Wattů. Pro srovnání, většina z laptopových čipů AMD Turion má TDP asi 30 Wattů. U čipu Neo pro ultrapřenosné notebooky je pak tato hodnota dokonce poloviční.

„AMD chce však využít nové nástroje pro řízení energetické spotřeby“ říká Gary Silcott, mluvčí AMD. Společnost například počítá s technologií Power gating. Ta umožňuje odpojit jádro od přísunu energie, což pomáhá snížit celkovou spotřebu energie a prodlužuje životnost baterií v laptopech. AMD také zavedla digitální měření energetické spotřeby, což oproti staršímu analogovému záznamu umožňuje větší přesnost.

AMD původně plánovala použít na výrobu čipu Fusion 45nm proces, nicméně v roce 2008 oznámil přesun na 32nm výrobní proces s cílem zajistit větší úsporu energie a lepší integraci.