Nicholas Negroponte, vedoucí pracovník asociace One Laptop Per Child (OLPC), ve středu řekl, že „tak jako mnoho jiných, jsme i my vyzvali“ Microsoft k podpoře ARM procesorů, které již používá velké množství mobilních telefonů a které OLPC plánuje využít v další řadě svých notebooků pro děti.
Týden předtím zase Warren East, CEO společnosti ARM Holdings, informoval o úspěchu netbooků využívajících služeb ARMového procesoru, když se tyto přístroje staly hitem posledního čtvrtletí loňského roku. Microsoft tak podle Easta promarnil svoji příležitost, když nevytvořil podporu svého systému pro procesory ARM.
Mluvčí společnosti Microsoft k této kritice moc sdílný nebyl. „Naším záměrem je nabídnout kvalitní zkušenosti z Windows pro aktuální přístroj XO“ napsal mluvčí v emailu. „Microsoft však nebude komentovat jakékoliv své budoucí plány s ohledem na OLPC.“
Podle vývojářů se procesory ARM mohou pochlubit nízkou spotřebou energie a také nízkými výrobními náklady, což prý umožní příchod nové vlny menších a levnějších (asi 300 dolarů) netbooků, které budou moci běžet po celý den na pouhé jedno nabití.
Tyto procesory, které se již používají v mobilních telefonech a také v nové čtečce Kindle 2 společnosti Amazon,
jsou pro některé výrobce netbooků tak atraktivní, že do konce roku 2012 by se mohly objevit až na 55 procentech těchto přístrojů. Mají tak potenciál nahradit současného lídra na trhu – procesor x86 od Intelu.
„Bez verze systému Windows, dělaného na míru pro ARMové netbooky, by linuxové platformy, jako je například mobilní operační systém Android od Googlu, mohly zaznamenat jistý vzrůst popularity a situace na trhu s operačními systémy by se tak stala více konkurenční, než předtím“ připustil minulý měsíc generální ředitel společnosti Microsoft Steve Ballmer.
Navzdory této hrozbě však někteří analytici tvrdí, že Microsoft by své systémy Windows 7, XP či Vista na procesory ARM přizpůsobovat neměl. Proč?
1. Bude to bolestivé pro jeho blízkého partnera, Intel
Výrobce Intel se snaží překazit záměry ARMu přejít od smartphonů na netbooky, což by mohlo výrazně snížit jeho prodejní výsledky. Začátkem tohoto měsíce se Intel dohodl s taiwanským výrobcem TSMC, který pro Intel navrhne čipy Atom, jež by bylo možné použít pro přístroje smartphone.
„Intel se chce opravdu dostat do všech trhů a potřebuje tak, aby Microsoft zůstal i nadále mimo dění“ říká Robert Castellano, ředitel firmy The Information Network. Pokud prý Microsoft přenese svůj Windows XP či 7 na procesory ARM, Castellano předpokládá, že Intel bude reagovat odvetnými opatřeními, jako primární optimalizace procesorů x86 pro Linux.
2. Technické potíže
Microsoft již Windows v minulosti několikrát úspěšně přivedl z běžných počítačů do jiných platforem. Windows Embedded Standard je úspěšnou verzí systému Windows XP. Velmi populární je i WEPOS (Windows Embedded for Point of Service) používaný pro kiosky a elektronické pokladny. Přenesení se dočkala i poslední verze Vista, která se pod názvem Vista Business používá pro vestavné počítače.
Rozdíl však spočívá v tom, že tyto porty byly ještě určeny pro procesory x86. Přenosy systémů XP, Vista či Windows 7 na ARM by podle některých analytiků byly technickou noční můrou.
„Windows spotřebuje podstatnou část výkonu procesoru a není jisté, jestli by byl ARM schopen vyhovět takové zátěži“ říká analytik Jack Gold. ARMové procesory podle něj také pracují zcela odlišným způsobem, než x86, a úplně jiné jsou i ovladače. Podle Golda by tak procesory ARM byly pro Microsoft obrovská výzva.
3. Několik systémů Windows již na ARM běží
Široké veřejnosti není dobře známo, že Microsoft již ve skutečnosti má úspěšnou platformu systému určenou pro procesor ARM. Jeho název je Windows Embedded Compact, dříve také známý jako Windows Embedded CE či prostě Windows CE.
Před deseti lety však Windows CE získal špatnou reputaci jako nestabilní a nafouklý operační systém pro přístroje PDA, které soutěžily s originálem Palm. Windows Embedded Compact se však od té doby hodně změnil. Jeho příbuzní se dnes jmenují Automative Windows a Windows Mobile, operační systém pro smartphony. S Windows Embedded a jeho bratříčky ovládá Microsoft komerční trh vestavěných operačních systémů, na kterém mu patří asi třetina.
Navzdory humbuku s přístroj iPhone od Applu, Windows Mobile měl v loňském roce o 45 % větší prodeje než iPhone. A celkově se zařadil na třetí místo za Symbian od Nokia a přístroje BlackBerry od RIM.
Analytici, mezi nimi i Jack Gold, věří, že příští verze systému Windows Mobile s označením 7 přinese oproti současné verzi obrovské zlepšení. Sedmička by měla být uvolněna v příštím roce. Podle Golda by mělo být logickým krokem Microsoftu vytvoření verze Windows Mobile pro netbooky. S tím souhlasí i Castellano, který si myslí, že ARMové netbooky nebudou populární alespoň několik let a Microsoft má tak čas zajistit, aby Windows Mobile fungoval i na netboocích.