Apple své stanovisko uvedl v pondělí po žádosti městského soudu v Brooklynu, New York. Ten si vyžádal autorizovaný přístup k datům iPhonu zabaveného během vyšetřování. Podle soudních dokumentů však Apple soudu odpověděl s tím, že 90 procent jeho zařízení běží na iOS 8 nebo vyšší verzi, které kvůli zdokonaleným šifrovacím metodám, přístup do telefonu znemožní.
Zařízení s novými verzemi iOS znemožňují komukoliv včetně samotného Applu, kdo nezná heslo telefonu nebo tabletu, přístup do zařízení. Tato funkce spatřila světlo světa v roce 2014 a byla zavedena především kvůli únikům soukromých dat, které zveřejnil bývalý zaměstnanec Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden.
Apple soudu oznámil, že ke zbylým 10 procentům zařízení, která běží na starších systémech, přístup umožní. „Nutit Apple vytahovat data z telefonů bez potřebné legální autority by mohlo narušit důvěru mezi společností a jejími zákazníky a vážně ohrozit samotnou značku Apple,“ uvedli právníci americké firmy.
Newyorský soudce James Orenstein již dříve vyjádřil pesimismus ohledně šancí soudu dostat se k zabezpečeným datům v telefonech Applu. Rozhodnutí soudu dokonce odložil, aby Applu dal čas na stanovisko, zda je podobná akce technologická možná.