Hlavní navigace

BCI čipy: Naděje pro pacienty s poškozením páteře?

27. 4. 2020

Sdílet

 Autor: @ knssr - Adobe Stock
Vědcům ze státní univerzity v Ohiu se podařilo obnovit cit v prstech pacienta s vážným poraněním míchy, a to pomocí čipu mozek-počítač (BCI čip).

Technologie zaznamenává zbývající neuronové signály, které jsou ovšem příliš drobné a nezachytilné mozkem, zvýrazní je a vyšle zpátky do mozku; tím dává pacientovi zpět cit a zlepšuje jeho motorické funkce.

Lepší funkce ruky

Cit v prstech nebo třeba v nohou bereme jako něco běžného, ale u paralyzovaných lidí jde o obrovský problém. Ke ztrátě jednoho z klíčových smyslů lidského těla dochází obvykle vlivem vážného poranění nebo nemoci.

BCI čipy slibují do budoucna hotové zázraky, a i když si na takové výsledky budeme muset ještě počkat – pokud se jich vůbec kdy reálně dočkáme – už teď tu máme určitou ilustraci toho, že nejde jen o bláhové snění. Stále vědce čekají desítky let výzkumu, ale případy jako tento oprávněně budí pozornost.

Zjednodušeně řečeno – vědci vezmou signál dotyku, který je natolik slabý, že ho mozek nedokáže zachytit, zesílí ho a vyšlou ho zpět do mozku, kde se promění ve vjem, který je pacient schopen zachytit.

Pacientem je 28letý Ian Burkhart, který v roce 2010 vlivem nehody během potápění utržil vážné poranění páteře. Od roku 2014 spolupracuje s vědci z projektu NeuroLife; v rámci něho se lékaři pokouší vrátit cit to jeho pravé paže. Zařízení, které vyvinuli, funguje skrze systém elektrod na kůži a malého počítačového čipu implantovaného přímo do jeho motorické kůry.

Pokročilý BCI systém „obchází“ poranění páteře a pacientovi vrací do ruky cit a zlepšuje její schopnosti – dokáže třeba nyní bezproblémově vzít do ruky hrnek s kávou, použít kreditní kartu a dokonce i relativně bez omezení hrát oblíbenou hru Guitar Hero. Do té doby neměl v paži žádný cit, například při doteku tedy nevnímal, že by na cokoliv sáhl; jednoduché činnosti se tak stávají extrémně složitými, protože daný člověk nemá ponětí, kolik síly aplikoval. Musí tak neustále sledovat pohyb ruky a dávat pozor, co dělá. Obzvláště koordinovaná činnost je při takovém zranění extrémně obtížná.

ICTS24

Vývoj BCI čipů budeme i dále blízce sledovat.

Zdroj: ScienceDaily