Blockchain transformuje průmysl – za 5 až 10 let, tvrdí Gartner

15. 9. 2019

Sdílet

 Autor: © Sashkin - Adobe Stock
Gartner opět promluvil o blockchainu, a stále jej vidí jako transformační prvek – jen jeho skutečná implementace a změny z něj plynoucí mají přijít nejdříve až v polovině příštího desetiletí.

Na hype křivce je blockchain stále docela vysoko, ale už postupně přirozeně klesá a za několik let se snad dočkáme skutečně transformativních změn. Už v příštím roce by se navíc měl ocitnout na dne hype křivky, tedy očekávání by měla být na nule a reálná řešení skutečně vznikat.

V současnosti zůstává blockchain spíše technologií budoucnosti, což ostatně analýza Gartneru potvrzuje. IT ředitele nadále vysvětlují ostatním manažerům, jak by mohl jejich podniku blockchain v budoucnu prospět a vytváří proofs-of-concept.

 

Hodně očekávání, málo výsledků

Většina CIO je však podle průzkumu nejistá, jak přesně blockchain na jejich obor dopadne. 60 % z nich řeklo, že očekávání během tří let alespoň nějakou míru osvojení blockchainových technologií. „Existující digitální infrastrukturu podniků a chybějící jasný správce blockchainových technologií limitují CIO a firmy,“ popsal David Furlonger, viceprezident Gartneru.

Do každoročního průzkumu Gartneru se zapojilo 3 102 respondentů z 89 zemí, a to z řady velkých odvětví, mezi nimi výroba, státní správa, služby, bankovnictví, energie, vzdělávání, pojištění, maloobchod, zdravotnictví, přeprava, komunikace a média.

Minulý rok stejný průzkum odhalil, že jen 3,3 % společností na světě reálně nasadilo blockchain ve výrobním prostředí.

Prozatím tak blockchain zůstává technologií, od které jsou vysoká očekávání, řada teorií a malá praktická implementace. Pokud se má posunout do mainstreamu, bude nejprve nutné vyřešit její problémy, a i poté zřejmě nepůjde o revoluční technologií. Jen 7,6 % respondentů totiž uvedlo, že blockchain změní fungování průmyslu. Transformace se rozhodně konat bude, ale nebude mít tak výrazné důsledky, jak mnozí původně předpokládali.

Výjimkou může být bankovnictví, pro které je ostatně decentralizovaná účetní kniha klíčová – zde se chystá téměř 18 % sektoru technologii do 12 měsíců nasadit; dalších 15 % tak plánuje do dvou let. I pilotní projekty blockchainu se vyskytují hlavně v oblasti bankovnictví a investičních služeb; obvykle ale jde o centrálně řízené blockchainové sítě, v nichž jsou účastníci nejprve prověřeni, než jsou vpuštěni dovnitř.

bitcoin_skoleni

Ještě k hype křivce blockchainu: Zatímco v oblastech jako jsou kryptoměny nebo bankovnictví je blockchain na dně očekávání, v sektoru jako je koncept decentralizované autonomní organizace nebo zákaznických službách se teprve čeká na odhalení potenciálu.

Výsledek? To je docela jednoduché: O blockchainu zkrátka ještě budeme slýchat dalších mnoho let.