Jejich konkurencí nejsou jen počítače s DVD mechanikami, ale stále častěji i zcela bez optických mechanik. Podle iSuppli je v současnosti podíl prodaných PC s mechanikami typu Blu-ray jen 3,6 % a v roce 2013 to pak má být 13,6 %.
Důvodem pomalého rozšiřování formátu Blu-ray je jak stále výrazně vyšší cena hardwaru, tak omezená nabídka softwaru na těchto médiích, stejně tak filmů je na Blu-ray značně méně, než na starším formátu DVD. Navíc těmto mechanikám konkurují nejrůznější přenosné flash disky a také kapacita Blu-ray médií není v době terabajtových disků nijak závratná. Jako další problém se jeví nahrazení přepisovatelného formátu DVD-RW pomocí Blu-ray ekvivalentu.
I když je zřejmé, že Blu-ray nabízí větší úložný prostor, který se např. v oblasti filmů projevuje v podobě lepšího rozlišení obrazu a kvalitu zvuku, nemusí být tyto výhody pro většinu uživatelů prioritní (zvláště pokud filmy sledují na malém displeji a integrovaných reproduktorech notebooků). Podle některých testů jsou také Blu-ray média značně citlivější na poškození než tomu bylo u DVD nebo dokonce u ještě starších CD.
Podle údajů NPD Group bylo v prvním čtvrtletí prodáno 400 000 Blu-ray přehrávačů, což představuje i přes ekonomickou krizi 72% meziroční nárůst. Obrat amerických maloobchodních prodejců se pak v tomto segmentu zvýšil meziročně za stejné období i 14 %. Blu-ray se však pravděpodobně bude v oblasti spotřební elektroniky prosazovat lépe, než v případě trhu s PC, kde pro řadu uživatelů není ještě dostatečně atraktivní a případně mají i jiné alternativy pro dlouhodobé ukládání a přenášení velkého objemu souborů.
Jako další možnost přenosu a také uchovávání dat se jeví nejrůznější služby na internetu, které jsou také svým způsobem konkurencí pro Blu-ray a možná že již doba optických médii pomalu končí a není náhoda, že samotná společnost Sony označuje Blu-ray za poslední optický formát tohoto druhu...
Zdroj: IT News.sk