Oprava: V původním znění textu tohoto článku, který byl publikován v Computerworldu 18/2008, bylo chybně uvedeno, že vstupní kapacita zařízení činí 250 (standard)/500 (maximum) listů a výstupní 50 listů. Správné údaje zní: vstupní kapacita 250+50 listů (standardní zásobník + víceúčelový podavač)/550 listů (maximum), výstupní kapacita: 150 listů.
Monochromatický tisk je i dnes navzdory boomu barevných zařízení schopen uspokojit naprostou většinu požadavků firemních uživatelů a vzhledem k provozním a tiskovým nákladům, které v bilancích mnoha podniků tvoří nezanedbatelnou položku, je dokonce žádoucí, aby tvořil valnou část vygenerované masy papírových dokumentů. Proto není bez zajímavosti zaměřit při výběru tiskárny pozornost na produkty právě této kategorie.
Mezi ně patří také produkt značky Brother s označením HL-5250DN, který, ačkoliv u něj její výrobce maximální nebo průměrné zatížení neuvádí, je vhodný typicky pro firmy generující průměrný měsíční objem tisku 1 500-2 000 stran nebo až 20 tisíc stran ve špičce, a svými základními výkonnostními parametry odpovídá právě této kategorii.
Přitom přichází v plné výbavě s automatickým duplexem i podporou síťové instalace při zachování příjemné pořizovací ceně. I přes nominálně nižší rychlost tisku – 28 str./min, 13 str./min oboustranně – ve většině testů udržel krok s konkurencí. Přestože v jednodušších úlohách neposkytoval rekordní výsledky, při kontinuálním tisku se choval velmi statečně – s časem 1:06 při jednostranném tisku patřil mezi nejrychlejší, naopak v duplexním režimu byl pomalý (jak ale bylo řečeno, rozdíly nepovažujeme za závažné).
Tiskárna přitom podporuje rozlišení a 1 200 x 1 200 dpi, z čehož plynou delší časy uvedené pro tisk grafiky (Corel, Photoshop) v nejlepší možné kvalitě. Na druhé straně při tisku v rozlišení 600 dpi byly výsledky podobné výkonnostním parametrů konkurentů s maximálním rozlišením 600 dpi a v ovladači lze zvolit i „mezistupeň“, který používá rozlišení 600 dpi a techniku pro zvýšením kvality výstupu, což ve výsledku generuje lepší výtisky, blížící se kvalitativně režimu 1 200 dpi při pouze malém nárůstu času zpracování oproti 600 dpi. Zlepší se tím kvalita přechodů a odstínů ve škále šedé, případně i textu, pokud například požíváte netypické fonty. Je to pozitivní i z toho hlediska, že obecně tento produkt kvalitativně příliš nezazářil. Kvalita výstupu byla docela příjemná, ačkoliv výtisky jsou trošku celkově nevýrazné. Zatímco u rastrové grafiky (foto ve škále šedé) patřila tiskárna k těm horším, příjemně působila vektorová grafika.
Za pozornost stojí slušná vstupně/výstupní kapacita, která je oproti některým kompaktním modelům pro nižší objemy tisku poměrně vysoká už ve standardu (v rámci tohoto testu ale nevybočuje) – vstupní zásobník pojme 250 listů, na víceúčelový podavač se vejde dalších 50 –, přičemž celkovou vstupní kapacitu lze rozšířit až na výsledných 550 listů. Výstupní podavač pojme 150 listů A4. Brother podporuje celou škálu emulací – PCL 6, BR-Script 3, IBM Proprinter XL a Epson FX850 – a kromě USB 2.0 a ethernetového portu obsahuje i paralelní rozhraní.
Náklady na tisk činí při výměnách tonerové kazety pro 7 000 stran a fotoválce pro 25 tisíc stran 0,44 Kč. Po 100 tisících stran budete se mění i další opotřebitelné komponenty, cenu stránky to ale zvyšuje jen o 0,02 Kč a při uvažovaných objemech tisku by k tomu mělo dojít až za více než čtyři roky. V kombinaci s nízkou pořizovací cenou a dobrou výbavou, jsou tyto údaje pozitivní.
Brother HL-5250DN
Rychlost tisku: 28 str./min; rozlišení 1 200 x 1 200 dpi; jazyk, emulace: PCL6, BR-Script 3, IBM Proprinter XL a Epson FX850 emulace; konektivita: Ethernet 10/100Base-TX, USB 2.0, paralelní; duplex: ano; kapacita vstupních zásobníků (standardní/maximální): 250+50 listů/550 listů; kapacita výstupních zásobníků: 150 listů; platformy: Windows, Linux, Mac OS; rozměry: 371 x 383 x 246 mm; hmotnost: 9,5 kg; záruka: 2 roky;
Cena (bez DPH): 5 890 Kč
Náklady na tisk - cena za stránku A4 při 5% pokrytí (bez DPH): 0,44 Kč
Prodejce: Brother International CZ, www.brother.cz