Jestliže je taková zpráva pravdivá, znamenalo by to pro Intel velkou výhru, zvlášť poté, co společnost zastavila výrobu Atom čipů právě pro mobilní telefony. Výroby modemů se však Intel drží v naději, že by z ní mohl těžit při budoucím přechodu na 5G sítě. iPhone 7 je přitom očekáván letos na podzim.
Podle zpráv společnosti Bloomberg by měl Apple součástky od Qualcommu využívat pro sítě Verizon a také na čínském trhu, pro ostatní trhy tak nejspíš využije produkty Intelu.
A nebylo by to poprvé, co by některý z výrobců mobilních telefonů využil různé čipy v různých regionech. Například americký model Galaxy S7 od Samsungu je vybavený čipem Snapdragon 820 s integrovaným modemem od Qualcommu, zatímco v Evropě a Asii Samsung využívá vlastní čipy Exynos.
Za rozhodnutím Applu může být snaha oprostit se od závislosti na jediném dodavateli, v případě, že ten by se rozhodl zvýšit ceny. Podle Jima McGregora, analytika společnosti Tirias Research, však za dohodou mohou být i slevy nabízené Intelem.
Ostatně, podobný krok už společnost udělalal s dodávkou čipů pro tablety s Androidem, byť efekt nebyl zcela jednoznačný. V neposlední řadě však prý mohl hrát roli i tlak telefonních operátorů.
Pokud jde o výkon, modemová technologie Qualcommu je považována obecně za pokročilejší. Například v lednu společnost představila modem X16 LTE, který podle ní dosahuje download rychlosti až 1 Gb/s, zatím poslední modem od Intelu, XMM7480, dosáhne sotva na 450 Mb/s.
Ačkoliv rychlost by s ohledem na to, že ji operátoři někdy omezují, nemusela hrát při rozhodování Applu až tak zásadní vliv. Může tak jít prostě jen o rozhodnutí motivované touhou po změně designu v souvislosti s oživením značky na některých trzích.
Podle odborníků však Apple díky spolupráci s Qualcommem i Intelem bude v ideální pozici pro přechod na 5G síť, která přinese nejen vyšší rychlosti, ale také lepší podporu pro IoT a chytré domácí spotřebiče.
Spekuluje se však i o tom, že Apple by v dohledné budoucnosti mohl vyvinout vlastní modemový čip, který by – podobně jako to dělá Samsung – integroval do vlastních procesorů řady A. To by mohlo zvýšit výkon a zároveň prodloužit životnost baterie, otázka je, nakolik by takto složený čip byl ve velkém uplatnitelný v praxi.