B&W Zeppelin

13. 1. 2009

Sdílet

 Autor:
Dokovacích stanic a přenosných i nepřenosných reprosoustav pro kapesní přehrávače a telefony Apple je na trhu spousta, Zeppelin je ale jiný. Je jiný na první pohled, poslech i potěžkání – představuje ve světě „ireproduktorů“ takříkajíc vlastní hmotnostní, kvalitativní i cenovou kategorii.

V pozadí fenoménu iPod se skrývá jeden podstatný technický detail: standardizovaný dokovací konektor. Skutečnost, že všechny iPody (s výjimkou modelu Shuffle) sdílejí identické rozhraní, které se v průběhu posledních pěti let změnilo jen minimálně, napomohla rozvoji bohatého trhu s příslušenstvím, což pro změnu vede k tomu, že uživatelé iPodů zůstávají Applu věrní (z příslušenství kompatibilního s iPodem navíc Apple vybírá nezanedbatelné výpalné, pardon – licenční poplatky).

BW Zeppelin

Je to situace, kdy všichni platí jak mourovatí a přesto jsou spokojeni. Uživatelé mohou své kapesní přehrávače a telefony integrovat do audiosystémů v automobilech, elegantně připojit k domácímu kinu či zvolit některé ze speciálních reprosoustav – to vše díky jednotnému konektoru, který umožňuje nejen přenos dat přes USB (u starších verzí pak FireWire), ale též zvukový či obrazový výstup, přenos informací o přehrávané skladbě a pokynů dálkového ovládání. Jedinou vadou na kráse tohoto konceptu je fakt, že Apple u nových přístrojů odstranil podporu nabíjení přes piny rozhraní FireWire a nové modely Nano či iPhone 3G tak již ve starších základnách nelze nabíjet.

Zeppelin naštěstí zvládá režim nabíjení přes piny USB rozhraní a bude si tak rozumět i s nejnovějšími modely iPhonu a iPodu. Výrobce bohužel využil možností plného ovládání přehrávačů jen zčásti. Dálkové ovládání je sice stylové, zároveň ale velmi primitivní – neumožňuje ovládat plný pohyb v menu iPodu (můžete pouze přeskakovat skladby zvoleného alba či seznamu skladeb, ovládat hlasitost a pauzu), to je vzhledem k ceně přístroje poněkud překvapivé.

BW Zeppelin

Překvapivý je i problém, na který jsme narazili u některých modelů (či verzí firmwaru) harddiskových iPodů (Classic), kdy při načítání dat z pevného disku může být v reproduktorech slyšet rušení (například při přeskakování více skladeb, spouštění první písničky nebo tiché pasáži dlouhé skladby). Problém jsme konzultovali jak s velmi vstřícným zastoupením B&W v Praze, tak s výrobcem, a nepodařilo se nám bohužel přesně určit, jaká kombinace přehrávače a firmwaru jej vyvolává a jaká nikoliv (u našeho iPodu Classic 160 GB šesté generace problém po upgradu firmwaru zmizel, u starší páté generace ale přetrvával). Nezbývá než doufat, že Apple či B&W v některém z budoucích firmwarů problém zcela vyřeší, podobně jako je přislíbeno řešení problémů s blokováním zvukového výstupu při přehrávání streamovaného rádia z iPhone či iPod touch.

Zeppelin nabízí vedle dokovacího konektoru a video výstupu pro přehrávání filmů z iPodu také další analogově/digitální linkový vstup v podobě 3,5mm jack zdířky, která může rovněž posloužit jako optický vstup. Můžete tak připojit například PC či DVB-C set top box a využít Zeppelin jako miniaturní audiosystém. Svým výkonem a kvalitou zvukového přednesu je ostatně vzducholoď Bowers & Wilkins k takovému nasazení přímo předurčena. S pěti reproduktory a celkovým výkonem 100 W bez potíží ozvučí prostory jako pracovna, ložnice či jednopokojový malometrážní byt. Kvalita zvuku se pochopitelně nevyrovná kombinaci kvalitního zesilovače či recieveru a stereofonní reprosoustavy (například B&W 685, o níž jsme psali minule), Zeppelin je na druhou stranu přece jen o něco levnější a především nesrovnatelně elegantnější

BW Zeppelin

To pochopitelně nemění nic na faktu, že „cepelín“ před­stavuje ve světě iPod „repráčků“ samostatnou kategorii – dokonce i opěvované JBL Radial či Bose SoundDock vedle černého monstra vypadají a znějí jako hračky. Existují sice alternativy pro skutečné audiofily, jako je MC4 Music Cocoon s lampovými zesilovači, pro „běžné“ majitele iPodu je ale Zeppelin momentálně vrcholem – a to i cenovým. Za podobnou či výrazně nižší cenu můžete na trhu najít řadu mikro- či minisystémů s dokovací základnou pro iPod, které sice možná nenabídnou srovnatelnou kvalitu zvuku, ale na druhou stranu mají mnohem širší možnosti využití. Zeppelin by teoreticky mohl konkurovat větší mobilitou, pravda je ale taková, že výrobce dal před snadným přenášením přednost elegantnímu vzhledu.

ICTS24

Černou vzducholoď je třeba chápat především jako designový kousek, který vypadá fantasticky a ještě o něco lépe hraje. A v takovém případě cena či praktičnost hrají skutečně podřadnou roli.

 

Parametry: DSP procesor, digitální zesilovač, spínaný zdroj
Reproduktory: 1× basový 125 mm, 2× středopásmové 90 mm, 2× výškové kovové 25 mm
Výkon zesilovačů: 50 W + 2× 25 W
Frekvenční rozsah: –6 dB při 47 Hz a 22 kHz
Vstupy: iPod Dock, 3,5mm jack + Toslink, USB 2.0 (pouze upgrade firmwaru)
Výstupy: S-Video a kompozitní video
Kompatibilita: iPod 4. 5. a 6. (Classic) generace, Touch, Nano 1.–3. generace, neoficiálně iPhone a iPhone 3G
Rozměry: 17,3 × 64 × 20,8 cm
Hmotnost: 7,5 kg