Podle zakladatele Canonicalu Marka Shuttlewortha nebylo doposud možné efektivně nasadit a spravovat cloudové systémy založené na technologii OpenStack. Protože se jedná o dynamicky se rozšiřující software, bylo by podle Shuttlewortha vhodné usnadnit jeho obsluhu.
Canonical proto vyvinul vlastní aplikaci, kterou nazval Juju a která nabízí jednoduché grafické rozhraní pro spuštění a správu cloudů OpenStack. Juju je stejně jako OpenStack k dispozici jako open source. Shuttleworth by chtěl dosáhnout toho, aby bylo vytváření cloudové infrastruktury pro správce natolik jednoduché, že by vše zvládli bezchybně a rychle. Shuttleworth předvedl Juju na setkání OpenStack Design Summit.
Canonical věnoval vývoji nástroje Juju šest měsíců času. Podle Shuttleworthových slov je k dispozici pro všechny běžně používané verze Linuxu. Zdůraznil ovšem, že pro práci s technologií OpenStack nasazují uživatelé nejčastěji „jeho“ verzi Linuxu – Ubuntu.
Protože se jedná o open source, je nástroj Juju poskládán z jednotlivých modulů (pro které používá název charm neboli kouzlo) poskytovaných nezávislými vývojáři, které jsou určeny k zavedení konkrétních funkcí v rámci platformy. K dispozici jsou například kouzla pro správu vyrovnávací paměti, správu identit, datová úložiště a další funkce. Jakmile je do Juju kouzlo přidáno, je k dispozici v rámci rozbalovacího seznamu nabídky. Uživatelé mohou systém využívat prostřednictvím veřejného cloudu, nebo v případě privárních cloudů nasadit Juju za firewallem. Podle Shuttlewortha umožňuje Juju zkrátit nasazení nové funkcionality do cloudu nikoli za několik dní, jak tomu bývá obvykle, ale v podstatě během několika minut.
Podle Jonathana Bryce, výkonného ředitele společnosti OpenStack, v poslední době mezi nejrychleji se rozvíjející oblasti patří zlepšování použitelnosti jejich platformy. „Uživatelé se čím dál méně chtějí zabývat infrastrukturou,“ řekl Bryce.
K dispozici jsou i další grafická rozhraní, například projekt open source Chef, jeho rozhraní však není tak jednoduché a elegantní jako u toho od Canonicalu. Pro nasazení cloudu a správu jeho prostředků lze využít i další nástroje, například RightScale nebo enStratus, podle Shuttlewortha jde však spíše o portály pro řízení cloudových serverů, nikoli o nástroje na jejich komplexní správu.