Čeká nás éra kyberútoků, varují experti

5. 12. 2007

Sdílet

Podle zprávy expertů ze společnosti McAffee dochází k nárůstu kyberútoků a to často i takových, které jsou sponzorované vládami nejrůznějších států.

Podle zprávy expertů ze společnosti McAffee dochází k nárůstu kyberútoků a to často i takových, které jsou sponzorované vládami nejrůznějších států.

Podle výroční zprávy o globální kyberbezpečnosti společnosti McAfee dnes běžně řada zemí využívá internet nejen ke špionážním účelům, ale právě i ke kyberútokům na kritická zařízení nepřátel, jakými může být elektrická síť, řízení leteckého provozu, finanční trhy nebo vládní počítačové sítě. Tento rok byla v podobné situaci obviněná například Čína z kyberútoků vůči USA, Indii, Německu a Austrálii, ale není zdaleka sama – podle Virtuální kriminologické zprávy společnosti McAfee, vydané ve spolupráci s NATO, FBI a řadou dalších odborných organizací a univerzit, provozuje webovou špionáž na 120 zemí včetně Spojených států. A je velice pravděpodobné, že toto číslo dále poroste.

Útoky v kyberprostoru jsou stále důmyslnější a rychle se mění z původních výjimečných a osamocených akcí v dobře organizované operace za účelem politické, vojenské, ekonomické nebo technické špionáže. McAfee si všímá, že například jeden z útoků vůči Estonsku, který proběhl v dubnu, údajně uskutečněný Ruskem, měl následky trvající několik týdnů. Ve Spojených státech byla zase v červnu napadena počítačová síť Pentagonu. A našla by se řada dalších příkladů.
Nenechte si ujít:
Top 10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008

Otestujte si bezpečnost svých webových aplikací

Výzkum: Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!

Říjen ve znamení vykrádačů hesel a osobních údajů

David Marcus, manažer výzkumu bezpečnosti a komunikací v McAfee Avert Labs k tomu dodává, že kyberútoky pravděpodobně nenahradí klasické konvenční metody vedení válek, ale stanou se důležitým nástrojem, kterým budou moci různé státy šířit desinformace nebo rušit komunikaci ostatních. Předpovídá také, že se stane běžné, že si vlády budou najímat specializované kyberútočníky a již dnes podle něj můžeme vidět takové věci, jako například státem sponzorovaný malware. Je totiž mnohem snazší zaútočit na databázi určité vlády než bombardovat její vojenské jednotky.

Výzkum společnosti McAfee dále poukazuje na rostoucí hrozby v oblasti bankovnictví a dalších on-line služeb, neboť se tato sféra stává doslova „trhem“ pro sofistikovaný malware. Podobně také hrozí nebezpečí VoIP telefonii a takzvaným sociálním sítím. Malware je dnes mnohem komplexnější než kdy předtím a s riziky, s tím spojenými, se proto pravděpodobně budeme setkávat stále častěji.

 

Autor článku