Ze studie společnosti iSuppli, zveřejněné na počátku tohoto týdne, vyplývá, že roky trvající cenová válka mezi procesorovými giganty Intelem a AMD se rychle chýlí ke svému konci. Obě společnosti jsou z neustálého snižování cen svých produktů již vyčerpané a v blízké budoucnosti se budou snažit konkurovat si pravděpodobně jiným způsobem, než právě cenami.
Ačkoliv má Intel na trhu s x86 mikroprocesory před AMD značný náskok, obě společnosti v nedávné době poznamenaly, že se jejich soutěžení v podobě snižování cen začíná již zmírňovat a iSuppli interpretuje tento tah jako začátek konce cenové války mezi nimi.
Za třetí čtvrtletí 2007 vzrostly globálně příjmy na mikroprocesorovém trhu na 8,53 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 10,9 %. Intel upevnil svoji pozici na trhu podílem 78,7 %, což je vzestup o 4,6 % meziročně. Společnost AMD naopak zaznamenala další pokles, neboť její podíl v tomto segmentu trhu je již jen 13,9 %, což znamená meziroční pokles o 2,9 %. |
Technik Intelu kontroluje čip vyrobený technologií 45nm
Navzdory silné poptávce po osobních počítačích mělo agresivní snižování cen u Intelu i AMD za důsledek výrazné snížení zisků obou společností, tvrdí Dale Ford, viceprezident iSuppli. Situace se pro ně však zlepšila v posledních měsících, kdy se ceny procesorů na trhu začaly více stabilizovat.
Nová forma konkurence na trhu x86 mikroprocesorů by tedy měla být spíše zaměřena na možnosti a funkce nových čipů, než na jejich ceny. To znamená hlavně vývoj nových architektur a podporu funkcí, jakými je například virtualizace nebo lepší zpracování grafiky. To by měly nabídnout právě nové čipy Nehalem od Intelu a Fusion od AMD, které se mají objevit v průběhu příštího roku a podle Deana McCarrona, analytika Mercury Research by tyto procesory měly pomoci výrobcům ceny díky novým funkcím naopak zvýšit. Nehalem od Intelu by měl přinést hlavně lepší poměr výkonu za watt a další nárůst rychlosti systému, Fusion od AMD by v sobě měl spojovat klasický CPU s grafickým čipem v jednom. Právě takto funkčně rozlišené produkty by mohly být podle McCarrona stabilizátorem cen, neboť si nebudou již tak přímo konkurovat, ale každý má potenciál oslovit jiný segment trhu a v něm se stát dominantním.
Henri Richard z AMD, držící Barcelonu (vlevo) a Clovertown od Intelu (vpravo)
Poměrně vysoké ceny se také daří držet výrobcům u mobilních čipů, kde je stále silnější poptávka a McCarron dokonce tvrdí, že zvyšující se zájem v této sféře bude ceny hnát naopak ještě vzhůru. Hlavním bitevním polem pro cenovou konkurenci mezi Intelem a AMD se poté pravděpodobně stane hlavně nižší segment desktopových počítačů, kde obě společnosti budou nabízet pouze základní varianty svých řešení za co nejpříznivější ceny.
Přečtěte si také:
AMD dostala finanční injekci pro další boj s Intelem
Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu
Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace
Horká Barcelona přináší vrásky konkurenci