Problémem je totiž to, že konkurence nejen, že nespí, ale investuje do umělé inteligence značné finance. Nejde jen o země jako USA nebo Čína, ale dynamičtější země, které mají tradici i velké počty IT odborníků – Kanada a její Montreal, Toronto či Edmonton dnes patří mezi hlavní centra R&D v AI.
Česko začalo dobře. Projekty jsou, vysoké školy také, příznivé podmínky pro život a imigrační politika jsou nastaveny tak, že cizí odborníci mají zájem sem přicházet.
Evropské centrum excelence v Praze se musí otevřít co nejdříve
To ale nestačí. Obzvláště v podpoře ze strany státu ČR pokulhává. Plánů, projektů a sdružení je hodně, teď už je ale čas najet na praktický vývoj technologií, které by ČR postrčilo vstříc mezi skutečné velikány v oblasti.
Je dobře, že to naše republika dokázat může. Dochází jí ale čas. Naši sousedi v Německu sázejí do umělé inteligence zkušenosti i finanční injekce, severské země jsou pokrokové, mladé a technologiím, nakloněny. Spojené království už teď patří mezi přední lídry.
Na druhou stranu, s Německem bychom se potenciálně mohli svést – na jeho ekonomice jsme exportně závislí a pro západního souseda zase představujeme klíčového obchodního partnera.
Cíl je jasný: Více firem, více startupů, větší podpora výzkumu a vývoje a finanční injekce pro slibné projekty.
AI postupuje rychle a potenciál umělé inteligence se stále více projevuje, jenže také postupně „utíká“ popularita pojmu – brzy se promění v něco běžného, každodenního, stejně jako původní technologie, které titulem AI disponovaly.
Času je málo, a ČR musí na své AI strategii zapracovat. Národní strategii představená Karlem Havlíčkem je sice zajímavá, ale nedostatečná. Pomůže, pokud se co nejrychleji otevře evropské centrum excelence AI, kterou chce vláda, firmy a vysoké školy v čele s ČVUT otevřít v Praze. To je totiž nejhmatatelnějším a prozatím nejvýznamnějším krokem, který by v prosazování silné pozice Česka v AI skutečně pomohl.