Chatbot jako Cortana, pro každého

3. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © pinkeyes - Adobe Stock
Cognitive Services běžící na cloudových Azure Services umožňují uživatelům naprogramovat si vlastní konverzační AI, boty se schopnostmi Cortany.

Cortana představovala na uživatele zaměřeného chatbota, snadno viditelnou součást Windows, která sice nebyla příliš populární, ale podařilo se jí dostát několika zajímavým výsledkům, kupříkladu spolupráci s Alexou od Amazonu.

 

Konverzační AI pro všechny

Časy se ale mění, a s nimi i chatbot Microsoftu. Z jediné umělé inteligence se transformovala v technologii, na které poběží stovky automatizovaných botů, stvořených pro zákazníky firmy: konverzační AI na bázi Cortany tak budeme moci potkat na vyšším počtu míst.

Zařízení, na kterých poběží Cortana, budou moci například dělat to, co bylo vidět v ukázce „konferenční místnosti budoucnosti“ z minulého roku: rozpoznat a zaznamenat firemní mítink, i například s transkripcí řečeného.

Microsoft to zařídí pomocí svých Cognitive Services, aby zařízení s Cortanou dokázala snímat své okolí, a zpřístupní je i třetím stranám. Transkripce konverzací by měla probíhat v reálném čase, ale navíc by měla Cortana zvládat také rozpoznávat digitální inkoust a také data vepsaná do reálných, papírových formulářů.

Jak by však dobrá AI měla, výsledné cíle jdou ještě dál, byť těch se zatím asi nedočkáme. V Budoucnu by Cognitive Services měly zákazníkům umožnit nejen analyzovat data a zpracovat je, ale také na základě nich jednat pomocí vyvíjené součásti služby, Decisions.

bitcoin_skoleni

Základem celých Cognitive Services, a tedy i nové Cortany, bude, vcelku logicky, Azure: cloudové impérium Microsoftu, které stojí za raketovým vzestupem hodnoty firmy a úspěchem Satya Nadelly. Podle firmy více než 1,3 miliony developerů využívají Azure Cognitive Services, s 3 000 boty vytvořenými každý týden. V současnosti už je celkem více než 400 000 digitálních agentů.

K akceleraci trénování AI modelů využívá Microsoft, jak jinak, strojového učení a americký obr si oblíbil také programovatelná hradlová pole (FPGA).