Chytré stroje mohou zlikvidovat miliony pracovní míst

5. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © AlienCat - Fotolia.com
Podle posledních předpovědí čekají velké organizace velké reorganizační krize. Digitalizace by ale nakonec na oplátku měla lidem přinést více volného času.

Digitální řešení, včetně chytrých strojů, budou mít obrovský dopad na trh s prací. Během následujícího desetiletí dojde k nahrazení milionů pracovní míst ve všech odvětvích průmyslu. Podle analýzy skupiny Gartner si to ale většina – minimálně 60 procent – ředitelů společností neuvědomuje či tuto reálnou hrozbu podceňuje a věří, že „příchod chytrých strojů schopných nahradit během následujících 15 let miliony pracovníků střední třídy je čistě fantazie futuristů.“

Ředitel výzkumu Kenneth Brant říká, že společnosti přehlížejí „nejvýznamnější technologickou změnu tohoto desetiletí“ a že segment chytrých strojů již reálně existuje: „Tento trh se skládá z inteligentních agentů, asistentů virtuální reality, expertních systémů a integrovaného softwaru, který zvyšuje inteligenci tradičních nástrojů v rámci jejich specializace. A samozřejmě nová generace levnějších a snadněji učících se robotu a automatických linek může významně snížit hodnotu milionů lidských pracovníků.“

V jiné zprávě analytici identifikují přes desítku oblastí, kde chytré stroje nahradí lidskou pracovní sílu již během následujících pěti let. Patří sem energetika s chytrým měřením, 3D tisk, cloudová analýza velkých dat a různá zařízení ovládaná softwarem určená pro správu strojů, budov, dopravu, skladování a další.

Například co se týká 3D tisku, Gartner předpovídá, že do čtyř let dojde ke ztrátě duševního vlastnictví vyjádřitelného v hodnotě 100 miliard dolarů na rok, díky tomu, že tato technologie bude využívána k výrobě uzpůsobených variant zboží...

I ostatní analytické společnosti vidí budoucnost podobně. Podle skupiny Forrester: „V některých úzce zaměřených profesích tyto technologie lidskou sílu zcela vyřadí ze hry a ztráta pracovních pozic v následujícím desetiletí bude doslova astronomická.“

Susan Etlingerová, analytička Altimeter Group, podotýká: „Vnímání nových technologií a chápání jejich dopadu na naši realitu se před každou přicházející změnou průběžně měnilo. Například jsme původně předpokládali, že mezi nejvíce postiženými oblastmi budou těžební průmysl a zemědělství, nikoli média a počítačový průmysl.“

bitcoin školení listopad 24

Všichni komentátoři se samozřejmě snaží poskytnout i pozitivní pohled na věc, a tak nechybějí – poměrně standardní – výroky o tom, že každá markantní technologická změna vždy přináší i nové příležitosti a „že je třeba vzdělávat se a chápat možnosti technologií a zodpovědně je používat...“

 

Autor článku