Hlavní navigace

Čínská filtrace Internetu - podrobnosti nejsou známy

20. 3. 2008

Sdílet

V souvislostmi s událostmi v Tibetu Čína zamezila přístup ke službám Google News a YouTube. Prakticky všechny západní společnosti s pobočkami v Číně s čínskou vládou na filtrování Internetu nějak spolupracují, nicméně aktualní změny "filtrování" Internetu v Číně nejsou v tuto chvíli známy.

V souvislostmi s událostmi v Tibetu Čína zamezila přístup ke službám Google News a YouTube. Další podrobnosti filtrování Internetu však nejsou v tuto chvíli známy...

Čínské rozhodnutí cenzurovat přístup k internetu se podobá scénáři, který se loni v září udál v sousedním Mayanmaru (dřívější Barma). Tam však vláda odřízla přístup k internetu úplně, aby lidé nemohli sledovat či posílat obrázky a videa pryč ze země.
Computerworld.cz

Google již tak jako tak ve své čínské verzi dává jiné výsledky vyhledávání než v anglické na určitá "citlivá" témata. Není jasné, zda v tuto chvíli došlo k nějaké změně. Co má teď vlastně Google dělat? Nedá se ani jednoznačně říct, že mu vstřícný postoj k čínským požadavkům prospěje, když současně může zhoršit PR firmy na Západě. Přitom Google si právě zakládá na image firmy, která neškodí.
NewScientist

Samozřejmě, že prakticky všechny západní společnosti s pobočkami v Číně v rámci těchto poboček s čínskou vládou na filtrování Internetu nějak spolupracují. Otázkou je však přece jen míra této spolupráce: plní nařízení, nebo projevují i "vlastní aktivitu"? Nejedná se pouze o Google, ale i o Micorosoft či Yahoo (zde je asi nejznámější kauza z roku 2005, při níž byl uvězněn novinář Shi Tao na základě e-mailu, který odeslal prostřednictvím freemailu Yahoo)
Computerworld.com

Starší pohled, který ukazuje, že nemá smysl nasazovat portálům za spolupráci s čínskou vládou psí hlavu.
"Není možné nutit internetové portály, aby jako jediné vedly s Čínou válku o svobodu slova. Jinou možností je opuštění čínského trhu, což by však ve svém důsledku neprospělo ničemu - svobodě slova v Číně, samotným portálům ani Spojeným státům. Portály jsou média, proto je jejich spolupráce s Čínou křiklavější. Nepomáhají však čínské vládě o nic více než jakákoliv jiná společnost, která v Číně investuje."
Lupa.cz

Autor článku