Čipy ARM ovládnou segment ultramobilních zařízení v roce 2013

25. 1. 2010

Sdílet

Analytici ABI Research tvrdí, že zatímco v loňském roce byly z 90 % v ultramobilních zařízeních (UMD) využívány procesory x86, v roce 2013 je svým objemem překonají čipy s architekturou ARM.

Konkrétně se má jednat přístroje v kategoriích netbooků, MIDů, smartbooků a UMPC, přičemž podle analytiků ABI Research přináší čipy ARM pro výrobce možnost odlišení svých výrobků. Podle analytika Jeffa Orra bude právě letošní rok klíčový pro rozvoj ne-x86 řešení a jejich adopcí jak distribučním kanálem, tak i koncovými uživateli po celém světě.

Důležitý segment netbooků, který spadá do UMD (ultra mobile devices) trhu se nyní přesunuje směrem k další generaci přístrojů, která je spojena s rostoucím počtem modelů založených na platformě ARM, což má umožnit zvyknout si na tyto dříve ne příliš používané čipy, jež byly využívány hlavně ve smartphonech či PDA. Systémy s procesory postavenými na procesorech ARM jsou určeny hlavně pro intenzivní práci na webu a dlouhodobé připojení k internetu. Rozvoji těchto systémů bude pomáhat také posilování pozic alternativních operačních systémů k dříve dominujícím Windows a k celkovému přechodu od klientských OS k webovým aplikacím, které nejsou již tolik závislé na hardwarové platformě počítače. Např. Dell již poodhalil svůj chystaný tablet s označením Mini 5, který bude postaven na platformě Snapdragon s 1GHz čipem ARM a bude využívat OS Android.

Firma ARM, která licencuje svůj desing procesorů dalším výrobcům, se v poslední době začala intenzivně orientovat na tvorbu čipů s o nejvyšším výkonem a vlastnostmi, blížícími se procesorům pro klasické počítače, včetně přípravy vícejádrových modelů, ovšem při zachování extrémně nízké spotřeby. Více informací najdete v článku Vícejádrové čipy ARM jsou na dosah.

Podle analytiků ABI research budou produkty založeny na procesorech ARM k dispozici v mnoha variantách a očekávat lze např. i tablety, které by se měly stát hitem letošního roku.