CloudOps: Optimalizujte si své cloudy

21. 6. 2023

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Podniky se snahou o zlepšení svých cloudových strategií začínají využívat tento nový framework pro optimalizaci výkonu i řízení nákladů při využívání cloudových služeb.

Každý, kdo se podílí na vývoji softwarových produktů, by měl dobře znát DevOps, sadu postupů, které kombinují vytváření softwaru a provoz IT s cílem zkrátit životní cyklus vývoje a zajišťovat kontinuální dodávku a vysokou kvalitu produktů.

CloudOps (Cloud Operations, cloudový provoz) je podobný koncept, který vznikl, když podniky začaly přesouvat rostoucí objem vývoje aplikací a zátěží do cloudu a následné výdaje za cloud začaly být složitější.

Ať už podnik využívá cloudovou strategii v podobě multicloudu, hybridního cloudu či privátního cloudu, smyslem konceptu CloudOps je zavést procedury a osvědčené postupy pro cloudové procesy téměř stejným způsobem, jak to dělá DevOps pro vývoj a dodávky aplikací.

V podstatě jde o provozní praxi pro řízení dodávek, optimalizaci a výkon IT služeb i pracovních zátěží běžících v cloudovém prostředí.

Vícevrstvý framework

„Holistický CloudOps je framework s několika vrstvami, které pomáhají podnikům spravovat a řídit všechny aspekty jejich cloudového ekosystému,“ vysvětluje Jason Hatch, viceprezident a vedoucí centra excelence v poradenské společnosti Capgemini.

Jednou z nich je vrstva řízení a správy, která zahrnuje činnosti, jako jsou finanční operace (známé také jako FinOps) pro řízení nákladů a rozpočtu pro cloud. „Vrstva správy by měla také obsahovat standardy architektury určující způsob a rozsah možného nasazení v cloudu i metody, jak programově tyto standardy vynutit,“ popisuje Hatch.

Mezi další segmenty frameworku patří vrstva cloudových aplikací, která pokrývá způsob, jak organizace v cloudu nasazuje, spravuje a monitoruje své aplikace či aplikační služby, dále je zde vrstva cloudového provozu (cloud operations) pro nasazování, správu, monitorování a provoz cloudových služeb.

Součástí frameworku je samozřejmě i vrstva základů cloudu (cloud foundations), která zahrnuje základní služby, jako jsou identita, správa sítě, protokolování, centrální správa zálohování, infrastruktura jako kód nebo funkce centrálního monitorování.

Všechny výše uvedené části pak překrývá bezpečnostní vrstva, která zahrnuje správu zranitelností a hrozeb, ochranu pracovních zátěží a integraci do rozsáhlejší funkce správy kybernetické bezpečnosti, vysvětluje Hatch.

Kdy se CloudOps hodí

Model CloudOps je obzvláště vhodný pro dodávky aplikací (application delivery), na což se mnoho organizací soustředí pomocí digitálních iniciativ zaměřených na zvýšení prodeje a zlepšení zákaznického zážitku.

CloudOps spojuje pět zastřešujících odpovědností – vytváření, nasazování, provoz, monitorování a správu funkcí dodávky (webových) aplikací – v cloudu, popisuje Suresh Kuppahally, výkonný viceprezident pro inženýrství a provoz ve společnosti Replicon, která je poskytovatelem cloudových služeb.

Sítě, výpočetní kapacita, zabezpečení a úložiště jsou čtyřmi klíčovými komponentami, které je nutné mít na paměti během počáteční fáze vytváření a návrhu, připomíná Kuppahally. „Dále společnosti nasazují svou aplikaci buď automaticky, nebo prostřednictvím konceptu kontinuální integrace a kontinuálního dodávání (CI/CD, Continuous Integration, Continuous Delivery),“ popisuje.

Tým CloudOps by měl také fungovat s jasným oddělením povinností a nezávisle na inženýrském a produktovém týmu, popisuje Kuppahally a dodává, že pak CloudOps může přinášet odpovědnost za transparentnost a kvalitu služeb (QoS) v rámci organizace.

Výhody CloudOps

Výhody CloudOps mohou být obrovské, počínaje celkovou připraveností organizace na cloudové služby, konstatuje Hatch ze společnosti Capgemini.

CloudOps pomáhá řídit další přijetí a využití cloudu v rámci podniku. Když společnosti dokážou efektivně nasazovat, spravovat a zabezpečit své cloudové prostředí, mělo by to zlepšit a případně rozšířit jejich využívání cloudu a zároveň poskytnout schopnost experimentovat a zavádět inovace pomocí nových služeb a technologií, tvrdí Hatch.

„To dále může zvýšit agilitu firmy, umožnit rychlejší uvádění produktů na trh a pomáhat řídit inovace.“

Organizace využívající CloudOps mohou také získat lepší správu a řízení nákladů stále rostoucího počtu využívaných cloudových služeb, podotýká Hatch.