Počítačové hry se stávají zdrojem čím dál větších bezpečnostních problémů. Nejnovějším příkladem je populární Battlefield 2142. Ale ani zdaleka v tom není sám...
Ta instaluje do počítače vlastnost, se kterou sice mnoho uživatelů nesouhlasí, ale kterou musí – pokud chtějí hrát – akceptovat. Přímo v licenčních podmínkách je totiž uveden souhlas s odesíláním dat z počítače a se sběrem (získáváním) a odesíláním dat použitelných pro reklamní účely stejně, jako s přijímáním inzertního a marketingového obsahu. Jinými slovy: tyto vlastnosti má běžně třeba špionážní, nebo-li sledovací program (spyware).
Díky tomu se lze přímo ve hře (třeba na billboardech) setkat s inzercí, a to s inzercí směřovanou na uživatele podle jeho místa bydliště. Tedy třeba s českou reklamou pro české hráče.
Přestože je v licenčních podmínkách tento spyware legitimizovaný, rozhodně není podobná aktivita v pořádku. A v pořádku není ani reakce výrobce, společnosti Electronic Arts. Ta v případě problémů se spywarem ve hře doporučuje odinstalaci bezpečnostní záplaty KB917422 pro Windows. Tím vlastně nabádá uživatele k vytvoření bezpečnostního problémů, jímž by se počítač stal napadnutelný pro různé viry a další škodlivé kódy.
Suma sumárum? Vzhledem k tomu, že jsou počítačové hry určeny hlavně pro mladší generaci (jistě, podíl starších hráčů nezadržitelně roste), tak je nabádání k podobnému chování (odinstalace bezpečnostní záplaty) nezodpovědné. Takto „ošetřený“ počítač se pochopitelně může stát cílem celé řady útoků…
Další informace najdete například na webu americke neziskove organizace SafeKids.