Co všechno se může za rok odehrát! Před více než rokem byli všichni nadšeni a oslněni nástupem dvoujádrových procesorů. Analytici, novináři, IT experti i počítačoví nadšenci překypovali nadšením nad novou zářivou budoucností multitaskingu.
Překvapivě se jak Intelu, tak AMD podařilo příslib naplnit. V průběhu celého roku 2006 se do stolních PC montovaly nové a nové řady procesorů, které i přes nižší taktovací frekvenci vykazovaly vyšší reálný výkon a přinesly bezprecedentní možnosti pro paralelní zpracování úloh.
S tím, jak se list kalendáře obrátil do roku 2007, se všichni ocitáme pevně zakotveni ve světě vícejádrových procesorů. A z plánů Intelu i AMD je jasné, že dvě jádra jsou pouze startovní rampou pro budoucí mikroprocesory. Letos budou k dispozici procesory se čtyřmi i osmi jádry. A je pravděpodobné, že v roce 2009 se dočkáme příchodu procesorů dokonce se šestnácti jádry na trh.
Nikoho asi nepřekvapí, že AMD ani Intel nechtěl sdělit příliš podrobností o uvedení jednotlivých procesorů na trh. Takže jsme byli odkázáni na hledání na internetu, studování zpráv obou firem i celé řady dalších odborníků a analytiků. Za zmínku stojí, že následující cestovní mapa je předběžná a názvy procesorů jsou zatím pouze kódovými označeními. Není vyloučeno, že specifikace jednotlivých procesorů se v následujících měsících změní.
Intel postupuje
Nikoho nepřekvapí, že většina plánů Intelu stojí na mikroprocesorové architektuře Core (dříve známé pod označením „Merom“). Core 2 procesory zaznamenaly v roce 2006 ohromný úspěch, nabízejí dosud nepřekonaný poměr výkonu a spotřeby a mohly by pomoci Intelu dobýt zpět pozice ztracené v předešlých třech letech. (Procesory Core 2 jsou postaveny na bázi architektury Core, tzv. Core procesory byly postaveny na kombinaci dvou předchozích firemních architektur dřívější firemní architektuře třídy Pentium 4 a Pentium /M.)
Ve snaze o završení svého portfolia procesorů pro stolní počítače Intel v první polovině letošního roku zaměří na několik nových řad procesorů na bázi Core 2, a to na všech výkonových úrovních včetně nové řady „levných“ procesorů využívající Core 2 na úrovni Celeronu.
V oblasti high-end procesorů představil Intel počátkem tohoto roku trojici čtyřjádrových procesorů – Core 2 Quad Q6600, Q6400 a Q6300. V zásadě se jedná o dvojici dvoujádrových Core 2 procesorů spojenou do jednoho celku (a nikoliv o „nativní“ čtyřjádrové řešení tak, jak je plánuje AMD).
Q6600 disponují taktovací frekvencí 2,4 GHz, Q6400 pak 2,13 GHz a konečně Q6300 poběží na 1,86 GHz. Všechny mají k dispozici celkem 8 MB Level-2 cache (po 4 MB pro každý čip) a fungují s kmitočtem FSB 1 066 MHz (větší vyrovnávací paměť L2 umožňuje rychlejší přístup k často využívaným datům, čímž pochopitelně dochází i k nárůstu celkového výkonu systému.)
V první polovině roku 2007 chce Intel uvést na trh nové řady Core 2 procesorů střední třídy. Tyto procesory s dvěma jádry na jediném čipu se skrývají pod řadovým označením Core 2 Duo E4000, a také zde se můžete těšit na trojici procesorů E4400 (2 GHz), E4300 (1,8 GHz) a E4200 (1,6 GHz).
Tato kategorie procesorů využívá sběrnici o rychlosti 800 MHz a pravděpodobně bude mít k dispozici 2MB L2 cache. Lze předpokládat, že řada E4000 bude 64bitová, s podporou virtualizace, i když některé spekulace poukazují na to, že pozor! Podle toho co vím já modely E4400 a E4300 nebudou VT, tedy virtutalizaci, nepodporují!!! Ověřit! rovat..
A konečně ve snaze uspět v oblasti levných procesorů – právě ty byly tradiční dominantou AMD – upravuje Intel své Core 2 čipy i pro low-end trh. Dosud není jasné, zda se bude jednat o verzi Core 2 Duo procesorů s pouze jediným jádrem, nebo o dvoujádrové procesory, kde bude jedno z jader vypnuté.
V této kategorii se můžete ve druhém čtvrtletí těšit na celou řadu procesorů. Současně s tím výrobce nejspíše začne s utlumováním výroby řady Pentium 600, tedy procesorů Pentium 4 651, 641 a 631.
Aby zákazníci nebyli zmateni, bude Intel i pro tyto nové procesory používat značky Pentium a Celeron, přestože jsou postaveny na mikroarchitektuře Core, i když někteří odborníci tvrdí, že uživatelé naopak zmateni budou. . Tady je otázka zmatení diskutabilní!
Označení Pentium se dostane procesorům E1060, E1040 a E1020, s pracovní frekvencí 1,8 GHz, respektive 1,6 a 1,4 GHz. Každý bude vybaven 1 MB L2 cache a bude určen pro sběrnici s rychlostí 800 MHz. I když budou tyto procesory podporovat 64bitová rozšíření, podpory virtualizace nebo HyperThreadingu (technologie, jež umožňuje procesorům s jediném jádrem chovat se tak, jako by měly jádra dvě) se nedočkají.
Pod označením Celeron se připravují procesory s nejrůznějšími taktovacími frekvencemi. V době, kdy byla uzávěrka tento tohoto článeku šel do tisku, jsme neměli k dispozici ani označení modelů, ani konkrétní údaje o pracovních kmitočtech, ale zřejmě půjde o řadu Celeron 400 s 512 KB vyrovnávací paměti L2.
Toto je ukázka z hlavního článku z nedávno vyšlého, 7. čísla časopisu Computerworld.
Více se o tomto vydání dozvíte zde (obsah čísla -- stávající okno).