Co přinese nová generace procesorů Itanium?

6. 2. 2009

Sdílet

Intel zatím oddaluje vydání nové generace svých 64bitových čtyřjádrových procesorů Tukwila z rodiny Itanium, které jsou určené pro firemní servery. Co tyto čipy přinesou za novinky?


Podle posledních informací Intelu by se tyto procesory měly objevit kolem poloviny roku 2009 a i když byly naplánovány původně již na začátek tohoto roku, Intel se rozhodl je pozdržet z toho důvodu, aby v nich mohly být implementovány nové vlastnosti, které umožní tyto procesory udržet na technologické špičce.

Susan Tauzerová, ředitelka marketingu v oblasti serverových produktů v Intelu, k tomu konkrétně říká, že odložení vydání nové generace Itania přinese uživatelům řadu výhod v podobě nových technologií, které tyto procesory budou podporovat.

Intel například plánuje přidat do Tukwily novou technologii pro práci s pamětí, která by měla urychlit rychlost serverů a nabídla zpětně kompatibilní socket s budoucími procesory z rodiny Itanium. Intel také chce využívat u Tukwily výhod pamětí typu DDR3, s níž může procesor komunikovat rychleji a opět tím zefektivnit fungování celého serveru. Novinkou by měla být škálovatelná mezipaměť, která bude umístěna mezi procesor a hlavní operační paměť a bude umožňovat lepší manipulaci s komunikačními kanály mezi procesorem a hlavní pamětí a umožní redukovat omezení maximálního množství paměťových čipů instalovaných v serveru.

Díky tomu by nové procesory z rodiny Itanium měly nabídnout co nejvyšší efektivitu tam, kde se klade nárok na práci s velkým množstvím dat a na vysokou propustnost.

Tukwila byla ohlášena již v roce 2007 a jejím cílem je zdvojnásobit výkon dosavadních dvoujádrových procesorů Itanium 9100 od Intelu. Nové čipy budou složené ze zhruba 2 miliard tranzistorů, obsahovat budou 30 MB cache a Intel také potvrdil, že poběží na frekvenci 2 GHz a budou vybaveny dvoukanálovým paměťovým řadičem. Počítá se také s použitím sběrnice QPI (QuickPath Interconnect), kterou využívá architektura Nehalem a jež odstraňuje omezení dřívější FSB (Front Side Bus).

Zajímavostí je, že čipy Tukwila budou vyráběné 65nm procesem a Intel u rodiny Itanium plánuje úplně přeskočit 45nm výrobní technologii a přejít v další generaci, která nese kódové označení Poulson rovnou na 32nm proces. Následovat pak mají čipy s kódovým označením Kittson, ale ani pro ně, ani pro Poulson nezveřejnil Intel žádný orientační časový rozvrh.

Na fotografii nad článkem můžete vidět Pata Gelsingera, viceprezidenta Intelu, s dvoujádrovými čipy Itanium 9000.