Počítače s umělou inteligencí, poháněné technologií Intel Meteor Lake, jsou téměř tady. Proč by vás to mělo zajímat?
Nepředstavuje umělá inteligence novou bublinu pro investory?
To je otázka za miliardu dolarů. Každopádně Intel do svých procesorů Core 14. generace Meteor Lake, označovaným také jako Core Ultra, zabudovává tzv. NPU inferenční jednotky pro umělou inteligenci. Robert Hallock, veterán z AMD, který nyní v Intelu dohlíží na marketing, uvedl, že cílem společnosti je do roku 2025 dodat 100 milionů „počítačů s umělou inteligencí“, což je termín, který v červenci začal používat generální ředitel Intelu Pat Gelsinger.
Intel oznámil architekturu čipu Core Ultra 14. generace v úterý, ve stejný den, kdy v San Jose začala konference Intel Innovation. Konferenci využil k tomu, aby vývojářům představil, jak bude vypadat budoucnost poháněná umělou inteligencí, zejména tou od Intelu.
Intel Core Ultra je pozoruhodný několika věcmi, včetně přechodu na technologii procesu Intel 4 a rozdělení tradičního designu dvou desek na čtyři samostatné „dlaždice“, které jsou všechny umístěny na křemíkové podložce (interposeru). Přechod na Intel 4 pomohl snížit spotřebu o polovinu oproti Raptor Lake 13. generace, čemuž napomohla nová E jádra s nízkou spotřebou. Klíčovým přírůstkem je však NPU (neural processing unit), inferenční AI engine, který pomůže přiblížit umělou inteligenci masám.
„Počítač s umělou inteligencí považujeme za zásadní změnu v technologických inovacích,“ řekl Gelsinger během své úvodní přednášky.
To zní nadějně.
Čtvera strategie, jak si získat zákazníky
Očekávaným tématem konference Intel Innovation byla AI, AI a zase AI – od Gelsingerovy úvodní řeči až po pozdně odpolední panelové diskuse. Intel se snaží doslova vybojovat nový trh pro umělou inteligenci na PC tam, kde dosud žádný neexistoval: „Tohle je vytváření nové kategorie v té nejryzejší podobě,“ řekl Gelsinger v odpovědi na otázku PCWorldu, jak toho chce dosáhnout.
AI dosud existovala především v cloudu v čele s ChatGPT a na chytrých telefonech v podobě nejrůznějších fotografických filtrů. Na osobních počítačích se omezuje na několik technologií Windows Studio Effects. Intel se snaží zavést lokální AI na PC jako něco, co eliminuje okružní cestu do cloudu a z cloudu a zároveň je dostatečně soukromé, aby mohlo komunikovat pouze s vámi. Ale co přesně? No, něco.
Strategie je zřejmě čtvera. Za prvé, navrhnout hardware. Intel představil návrh NPU novinářům a analytikům na akci v Malajsii a slíbil, že NPU nabídne energeticky úspornější přístup ke zpracování úloh umělé inteligence než samostatný CPU nebo GPU. Hotovo. Gelsinger také ukázal nástupce Meteor Lake, čip Lunar Lake, jehož se dočkáme příští rok; Arrow Lake, čip na procesním uzlu 20A, a Panther Lake plánovaný na rok 2025. Nejvyšší šéf také umělou inteligenci prezentoval prostřednictvím úlohy běžící právě na čipu Lunar Lake.
(Má to však drobný háček. Ačkoli Intel hovoří o NPU jako o „AI enginu“, ve skutečnosti jde pouze o jeho jednu část. „AI“ má dvě části: trénování a inferenci (předpovědi) na základě natrénovaných modelů. AI enginy v PC zatím mohou provádět pouze inferenci.)
Za druhé, předvést aplikace AI, které existují dnes a budou i zítra. Gelsingerova keynote ukázala několik aplikací, které by mohly využívat AI v různých funkcích: Deep Render, který využívá AI k pětinásobné kompresi souborů; Rewind.ai, naslouchátko, které také přepisuje to, co slyší, pro budoucí použití, včetně dotazů podobných ChatGPT; a Fabletics, který spolu s partnerem Fit:match AI vytváří váš virtuální avatar, abyste si mohli vyzkoušet oblečení.
Je pozoruhodné, že většina prezentovaných aplikací se vyhnula „tradičním“ způsobům využití umělé inteligence: generativní tvorbě obrázků a chatování. Místo toho ukázaly, jak lze umělou inteligenci využít k novým revolučním aplikacím.
To je bod, v němž se teorie setkává s praxí. V určitém okamžiku se totiž uživatelé začnou ptát, co vlastně mohou s AI dělat. Do jisté míry je tato otázka zodpovězena pomocí ChatGPT a souvisejících aplikací. Další otázkou však je, k čemu by spotřebitel potřeboval umělou inteligenci na svém počítači, a ne pouze prostřednictvím připojení ke cloudu. Právě na tuto otázku se snažily odpovědět Gelsingerovy ukázky, a to se středním úspěchem.
Třetí část strategie Intelu v oblasti umělé inteligence se zřejmě snaží vylepšit rozhraní API, která umělou inteligenci umožňují. Vedoucí pracovníci hovořili o tom, jak NPU procesoru Core Ultra urychlí různá API, včetně OpenVINO, které Intel pomohl vyvinout jako API zaměřené na AI. (Pokud jej vývojáři podporují, mohlo by to společnosti Intel potenciálně přinést výhodu, uvedli analytici společnosti Innovation).
A konečně – dejte lidem nástroje, začnou je používat.
„Budu dodávat mraky produktů ročně, příští rok budu dodávat miliony kusů a budu dodávat miliardy TOPS, které mohou vývojáři využít, a tak celý systém skutečně otevřít,“ uvedla Michelle Johnston Holthausová, výkonná viceprezidentka Intelu a generální ředitelka skupiny Intel Client Computing Group.
Počátky umělé inteligence
Bude to všechno fungovat? Vedení Intelu je také realistické. Gelsinger hovořil o tom, že se nacházíme v „první směně“ umělé inteligence. Hallock uvedl, že Intel zveřejní své první benchmarky AI/NPU v říjnu – aniž by však řekl, jak by si měl Intel vést, nebo dokonce jaké benchmarky budou použity.
Z toho vyplývá, že Intel poskytuje otevřenou AI, důvěryhodnou AI a konkurenceschopnou AI – ale zdá se, že je toho ještě poměrně hodně, co nechává na víře. Na otázku, co je to „dobrá AI“ nebo jak ji mají spotřebitelé porovnávat s AMD a Qualcommem, Intel zatím neodpověděl.
„Děláme s platformou značné pokroky, z nichž jsme nadšení, a naše produkty mají oproti konkurenci pohodlný náskok,“ řekl Gelsinger v odpovědi na otázku PCWorldu, jak bude AI prodávat spotřebitelům. „Takže naše produkty odliší jejich přednosti, jejich integrace a naše práce.“
Je to odpověď, kterou chcete? Nejspíš ne. A spotřebitelé si pravděpodobně nepoběží koupit notebook Core Ultra jen proto, že je vybaven umělou inteligenci.
Co nás však rychlé přijetí AI naučilo, je to, že jakmile se virální aplikace, jako je ChatGPT, uchytí, všichni se vrhnou na její vyzkoušení. Intel (a jeho konkurenti) budují základy AI a doufají, že další virální aplikace čeká v záloze.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.