Tentokrát bylo setkání monotematické a zaměřilo se na výměnu zkušeností s implementací DNSSECu. Kromě registrů, které již DNSSEC zavedený mají – jako například .cz, se prezentovali i ti správci, kteří momentálně spuštění této bezpečnostní technologie zvažují, plánují ho nebo již jsou v procesu realizace.
O stále rostoucím zájmu o tuto technologii vypovídá následující statistika z průzkumu, který CENTR realizoval v průběhu září mezi svými členy (zúčastnilo se ho 31 registrů): do dnešního dne je DNSSEC v plném provozu v sedmi zemích, v částečném pak v dalších pěti; 15 registrů na jeho zavedení pracuje, pouze 4 zbylé zatím v tomto směru nemají žádné plány. Do konce roku 2010 by tak mělo mít DNSSEC v plném provozu 11 registrů, do konce roku 2011 potom již celkem 27 a před koncem roku 2012 by se jejich počet měl přiblížit třicítce.
Zajímavou částí setkání byl také pohled z druhé strany – pozvání přijali i zástupci registrátorů, kteří prezentovali svůj názor na věc. Z mého pohledu byly zajímavé dva body.
Prvním z nich je to, že DNSSEC, ač je to z velké části technologická a technická záležitost, má být uživatelům prezentován jinak, jednodušeji, spíše marketingově než technicky. Tento pohled naprosto potvrzuje řešení našich registrátorů Active24 a WEB4U (a v posledních dnech i společnosti TELE3), kteří DNSSEC nabídli většině svých zákazníků zdarma jako součást běžné služby.
Druhým zajímavým bodem je potom zjištění, že ze strany státních a zejména pak samosprávných orgánů je zájem jen velmi vlažný. V jednom z vystoupení popisoval zástupce švédského registrátora projekt, v jehož rámci aktivně oslovovali jednotlivé radnice s nabídkou zabezpečit jim zdarma jejich domény. Bohužel se setkali s absolutním nezájmem a odmítáním (zpravidla se zdůvodněním, že radnice žádné zvláštní zabezpečení nepotřebují). A to je Švédsko země s nejdéle fungujícím DNSSECem na světě.
Původně publikováno na blogu sdružení CZ.NIC, upraveno.