Pokud uspějí, mohou digitální měny v budoucnu konkurovat tradičním bankám, a dokonce i nahradit kreditní karty; jenže to se stále častěji zdá jako nerealistická představa.
Přes růst a občasně i praktické nasazení kryptoměn, velkým problémem zůstává rychlost transakcí. Vědci z MIT proto vyvinuli efektivnější schéma vedení transakcí nazvané Spider, který podle nich může více než čtyřnásobně zvýšit rychlost pohybu kryptoměn.
Současné kryptoměnové sítě povolují jen malé množství dat na jeden blok a zpracování jedné transakce může trvat až několik minut. Bitcoinové účetní knihy kupříkladu propouští 3.3 až 7 transakcí za sekundu, zatímco Ethereum dosahuje 10 až 30 transakcí za sekundu. Transakční sítě firmy Visa oproti tomu zvládnou průměrně zpracovávat až 1 700 transakcí za stejnou dobu – a v případě platební špičky i více.
Výkonnostní problém blockchainu je tak skutečný. Simulace MIT prozatím ukázaly, že Spider dokáže zpracovat 95 % všech transakcí za čtvrtinový čas; metoda připomíná tradiční packet switching využívaný třeba v telekomunikačních systémech.
Ač se objevují další a další vylepšení, mimo USA zůstávají kryptoměny spíše technologií na ukázku – je ale jen otázkou času, než se definitivně ukáže, jaké místo na trhu si vybojují. Je totiž jasné, že tu s námi zůstanou i v tomto desetiletí.