Před necelým rokem jsme informovali nové technologii, která umožní zvýšit výdrž akumulátorů zhruba desetinásobně. Nyní další skupina vědců přišla s modelem, nabízejícím osminásobnou výdrž oproti současným bateriím.
Nový objev přišel od vědců z Jižní Koreje, kteří v uplynulých dnech představili novou lithio-iontovou baterii, která by mohla nahradit dosavadní modely. Vědci z Hanyang University se konkrétně rozhodli nahradit standardně používaný grafit křemíkem, který díky svým vlastnostem umožní akumulátoru pojmout až osminásobné množství energie.
Pro srovnání zmínění vědci ze Stanfordovy univerzity, o jejichž objevu jsme zde informovali, použili pro náhradu grafitu v anodě křemíková nanovlánka, která podle Nature Nanotechnology přinášejí nejvyšší teoretickou kapacitou pro nabití a takováto baterie by měla umožnit například pracovat s notebookem 40 hodin na jedno nabití. Více informací si lze přečíst v článku Průlomový objev: nová technologie neuvěřitelně zvýší výdrž akumulátorů!
V současnosti jsou lithio-iontovou baterie nejpoužívanějším zdrojem energie v moderní elektronice. Pokrok ve zvýšení jejich kapacity by mohl znamenat průlom v používání přenosných zařízení a také zbavit závislosti na síťovém napájení některé náročnější přístroje. Lithio-iontové baterie se používají také v elektromobilech, kde by bylo možné na jedno nabití ujet výrazně vyšší vzdálenost a nemuset si tak vypomáhat benzínem. |
Nezbývá tedy jen sledovat, které z uvedených řešení se nakonec dočká komerčního úspěchu a který z velkých výrobců baterií sáhne po zmíněných objevech jako první. Velkou roli budou ale hrát i další vlastnosti jako například vyzařování tepla, odolnost proti nárazům, životnost a další.
Zdroj: IT News, Megavýkonné batérie prichádzajú