Nový Pentax K100D Super má zapadnout někam mezi tyto dvě kategorie. Sice má rozlišení senzoru 6,1 Mpix, na druhou stranu obsahuje žádané technické vymoženosti jako stabilizátor obrazu a protiprachový filtr chránící senzor (kombinace protipřilnavé vrstvy a vibračního zařízení k setřesení prachu).
Vylepšeno na něm má být také ovládání i celková konstrukce. Přístroj je lehčí, má se lépe ovládat, aby se s ním snadno sžili i začátečníci. Pentax musí brát velký ohled zejména na Nikon D40 a D40X, u kterých si výrobce s ovládáním skutečně vyhrál a zejména D40 je proti starší D50 ergonomicky propracovanější.
Zaostřování zajišťuje K100D 11 bodů, což je zvláště vhodné pro pohyblivé objekty. Informační LCD displej má úhlopříčku 2,5 palce a obsahuje 210 000 bodů. Obrázky je možné ukládat samozřejmě do JPEG i RAW, jako datové médium je zvoleno populární SD/SDHC (Secure Digital High Capacity).
Pentax se rozhodl pro snímač s relativně nižním rozlišením 6,1 megapixelu a to v době, kdy zejména výrobci kompaktů rádi používají maximální počet bodů jako významnou marketingovou zbraň v boji o zákazníka - kupříkladu Casio a Panasonic nedávno ohlásily přístroje s rozlišením 12 Mpix.
Jenže ono rozlišení není vše, s jeho růstem nad 6 megapixelů kvalita obrázku nijak závratně neroste, někdy spíše naopak. Zejména u kompaktů může být vysoké rozlišení na škodu. Zde je nutné si uvědomit, že megapixely nejsou vše a záleží na objektivu, na té „dírce“ kterou se světlo a s ním i obraz dostávají ke snímači. Navíc řada výrobců neuvádí efektivní rozlišení snímače – poměrové počty neodpovídají skutečnosti – u 10mpix snímače jsou 3mpix vyhrazeny třeba pro účely stabilizace obrazu.
Jak už je v této cenové třídě zrcadlovek obvyklé, K100D podporuje citlivost ISO 200 až 3200 a řadu scénických režimů (19). Cena ještě není známa, ale vzhledem k intenzivní cenové válce mezi Nikonem a Canonem se nebude Pentax moci příliš rozšoupnout, předpokládáme, že Pentax K100D Super se bude prodávat za 16-18 tisíc korun.
- - Alexandr Radecký