Dynamic Photo HDR 4.5
Kanadská společnost Mediachance (před lety ji v Kanadě založil Roman Voska) představila novou verzi svého opravdu vydařeného fotoeditačního programu Dynamic Photo HDR. Pokročilejší zájemci o počítačové vylepšování digitálních fotografií jistě vědí, o co v případě tohoto programu jde, pro ty ostatní bychom jen v krátkosti shrnuli, že technika HDR (High Dynamic Range), která se dnes těší značné popularitě, využívá skutečnosti, že zatímco digitální fotoaparáty mají dynamický rozsah asi 6-9 clonových čísel, lidské oko je s téměř 24 clonovými čísly stále o nejeden krok napřed.
V praxi to potom znamená, že zatímco vidíme jak osvětlený plot v popředí, tak bouřkové mraky na obrazovce, na fotografii bude buď osvětlený plot a přesvětlená obloha nebo krásné mraky s plotem ve stínu. V černé komoře jsme to zakrýváním patřičných oblastí pohodlně vyřešili, softwarově se to řeší spíše kombinací několika fotografií nasnímaných s různými expozicemi. Výsledkem je potom snímek s vysokým dynamickým rozpětím. Je jasné, že bez stativu tyto postupy nezvládneme. Začínají se proto objevovat softwarová řešení, která si pohrají s jediným snímkem.
Dynamic Photo HDR 4.5 stojí někde uprostřed, je optimálně vyladěn pro práci s několika snímky ve formátu RAW, ale poradí si i s osamocenou fotografií ve formátu JPEG. Samotná práce je jednoduchá – vybereme si formát a to, zda budeme snímky skládat nebo jestli máme pouze jeden. Podle toho se nám otevře pracovní okno, ve kterém se objeví vybraný snímek. Většina nastavení je stejná jako dřív - v podstatě platí, že přinejmenším designově je dost obtížné najít rozdíly mezi současnou a předchozí verzí. Důležité novinky se ale najdou – od podpory počítačů řady Mac, která dříve chyběla, až po zvýšenou rychlost práce s programem, takže změny nastavení již vidíme skutečně okamžitě.
Objevila se i podpora plug-in pro Photoshop nebo lepší hraní s osvětlením Gamma/WB. Mimořádně zajímavá je možnost dokreslovat změny v HDR pomocí oblíbeného štětce v aplikaci Light Paint, čímž můžeme pozměnit jen části fotografie. Je také možno kopírovat Exif data a připravit nový napínáček Exif. Práce s vyhledáváním fotografií ve formátu RAW je díky vylepšené aplikaci Quick browser mnohem jednodušší.
Hromadné úpravy byly samozřejmostí již dříve, máme ale pocit, že u programu s takto razantními změnami budou úpravy fotografií ponejvíce individuální a na hromadnou práci zde příliš prostoru nebude. O to více si vychutnáme integrovanou nápovědu, která nám na pravé straně nabízí rady v reálném čase.
Verdikt:
Cena se oproti minulé verzi zvedla až na 55 dolarů, což sice příliš pochválit nemůžeme, ale i tak nebudeme litovat. Kdo totiž dnes nemá ve svém albu nějaké fotografie v HDR, jakoby nežil.
Klady: Robustní editor vylepšující přírodu
Zápory: Výrazné zdražení aplikace
Hodnocení: 85%
Cena: 55 USD (900 Kč)