Ericsson vyvíjí řešení pro inteligentní 5G přístavy

3. 9. 2019

Sdílet

 Autor: © Ericsson
Společnost Ericsson a čínský obr v poskytování mobilních služeb, kterým je China Unicom, vyvíjejí v čínském Port of Qingdao chytrý 5G přístav. Navazují tím na úspěšné ověření technického řešení, které společně představili v Barceloně během Mobile World Congress 2019.

Přístavy představují důležité prostory pro využití a rozvoj 5G. Jedná se totiž o integrovanou platformou, kde spolupracují lidé a stroje. Obvykle zde působí velké množství zaměstnanců a mnoho různých institucí, jako jsou policisté, celníci, dopravní orgány a další. S pomocí 5G bude možné zajistit inteligentnější, bezpečnější a efektivnější pracovní prostředí a sdílení údajů.

Jedním z klíčových zjištění, které vyplynulo z ověření technologického řešení v terénu je, že při využití automatizace pomocí 5G sítí lze ušetřit až 70 % nákladů. Ty by jinak byly dedikovány na mzdy zaměstnanců.

Chytřeší přístavy s 5G

Port Qingdao patří mezi deset nejrušnějších přístavů na světě. Každý rok jím projde 19,3 milionů kontejnerů. Už roku 2017 se stal prvním plně automatizovaným přístavem v Asii a v popředí bude nadále setrvávat díky inovacím a zapojení 5G.

Chris Houghton, Senior Vice President a ředitel severovýchodní Asie v Ericssonu říká: „Průmyslová odvětví jsou klíčová pro obchodní úspěch 5G a s China Unicom spolupracujeme na vývoji dalších příležitostí. V rámci projektu chytrého 5G přístavu Qingdao jsme úspěšně předvedli různé vlastnosti, kterými 5G sítě disponují, jako je například latence na úrovni milisekund při rychlosti Gb za sekundu. Toto řešení se neomezuje pouze na přístav Port of Qingdao, ale lze jej replikovat v dalších přístavech a průmyslových odvětvích.“

Terénní testování, které zahrnovalo přenos dat z více než 30 HD kamer a kontrolní data pro programovatelný logický ovladač (PLC), potvrdilo proveditelnost a potenciál 5G pro rozvoj chytrých přístavů. Tyto operace totiž vyžadovaly kontrolní signály na úrovni milisekundové latence a stabilní vzdálenou kontrolu  dat  v reálném čase. To jsou požadavky, které dokáže zajistit pouze 5G.

ICTS24

Výsledkem je dohoda společností Ericsson, China Unicom a dalších partnerů na společném zkoumání komerčních sítí 5G a vývoj řešení pro chytré přístavy. Ta zahrnují budování automatizovaných přístavů, ale i modernizaci tradičních přístavů.

V případě úspěšného pilotu by se technologie jistě rozšířila i do klíčových evropských přístavů typu Hamburk nebo Marseille