V kauze týkající se Androidu chce Komise zjistit, zda Google po výrobcích zařízení vyžaduje, aby na tento operační systém předinstalovali vlastní aplikace Googlu.
„Google má nyní možnost přesvědčit Komisi o opaku,“ uvedla komisařka Margarethe Vestgerová. „Pokud se však potvrdí naše podezření, Google bude muset změnit způsob, jakým v Evropě funguje.“
„Google má tentokrát vážný problém,“ uvedl Dan Olds ze společnosti The Gabriel Consulting Group. „V sázce je toho poměrně mnoho. Myslím si, že pro Google jde o největší externí nebezpečí, jakému kdy čelil. S EU se bude snažit bojovat všemi možnými prostředky, tedy nejen právní cestou, ale bude se snažit vytvořit si také spojence mezi politiky. A americký gigant to rozhodně nebude mít jednoduché, jelikož je na internetu vnímán jako dominantní hráč.“
Podobně na nová obvinění nahlíží i nezávislý analytik Jeff Kagan. „Google musí v různých částech světa dodržovat pravidla, která se mnohdy velmi liší,“ řekl Kagan. „A vyznat se v nich nemusí být vždy snadné ani pro korporaci takového významu.“
Problémy s antimonopolními úřady nejsou pro Google ničím novým. Na počátku minulého roku Google mimosoudně urovnal s Evropskou komisí jiný spor týkající se zobrazování odkazů na konkurenční služby ve výsledcích svého vyhledávače. Vyšetřování této kauzy Komisi trvalo dva roky.
Google na zveřejnění obvinění Evropskou komisí reagoval poměrně rychle a uvedl, že uživatelé mají nyní na výběr mnohem více možností, než kdy dříve.
„I když je Google nejpoužívanějším vyhledávačem, lidé mohou vyhledávat informace řadou jiných způsobů,“ napsali představitelé Googlu na oficiálním blogu s tím, že čelí tvrdé konkurenci od stránek jako Zalando, Facebook, Pinterest, Amazon či DuckDuckGo.
Podle Oldse Komise strávila více než pět let prošetřováním toho, zda má proti Googlu dostatek důkazů.
„Finanční sankce EU by mohly být obrovské a to i pro společnost o velikosti Googlu,“ uvedl Olds. „Podle některých odhadů by potenciální výše pokuty mohla dosáhnout až šesti miliard dolarů. Pro srovnání, zisk Googlu za rok 2014 činil 14,44 miliard dolarů.“