Zákon pokrývající ochranu a uchování dat pochází přibližně z roku 1995. Podle Brada Smitha, právníka společnosti Microsoft, se musí zákon co nejdříve upravit tak, aby odpovídal současné situaci na trhu a tedy bral v potaz masivní toky dat mezi uživateli a cloudovými servery. Smith dodává, že na některých zákonech Evropské unie je již znát jejich „věk“ a nevyhovují tak současným standardům v IT.
Zákon o uchování dat pochází sice z roku 2006, v té době se však cloud computing omezoval pouze na online e-mailové účy, přičemž každý z 27 států si mohl stanovit vlastní dobu pro uchování mezi 6 až 24 měsíci. Většina zemí si zvolila dobu uchování dat podle sebe a právě v tom vidí Smith problém. Uživatel cloudové služby například v Itálii, která má stanovenou poměrně krátkou dobu pro uchování dat, může mít svá data uložena na serveru v Irsku, kde je zákonem daná doba uchování dat jednou z nejdelších. Takovýto netransparentní způsob vytváří zbytečné komplikace poskytovatelům telekomunikačních a cloudových služeb, tvrdí Smith.
Proto se právník Microsoftu snaží v Bruselu prosadit změnu zákona a stanovit standardní dobu pro uchování dat pro všechny členy unie. Pokud změna zákona neprojde, jako další řešení je zavedení principů pro stanovení doby podle toho, ve které zemi jsou data uživatele uložena. Úpravu potřebuje i zákon z roku 1995 o ochraně dat. „V době, kdy zákon vznikal, se data přesouvala minimálně, nyní, v cloudu, jsou v podstatě neustále v pohybu,“ odůvodňuje změnu zákona Smith.
Technologie zaznamenala od roku 1995 velké změny, význam soukromí se však nezměnil. Smith dále doplňuje, že některé firmy na západním pobřeží USA, nepřikládají soukromí dostatečnou důležitost, právo na soukromí je totiž také právo na to, vybrat si, kdo uvidí vaše informace. „Je to důležité dnes, stejně jako před patnácti lety.“ Narážkou na západní pobřeží se Smith snažil nenápadně upozornit na chování Googlu ohledně soukromí svých uživatelů.
Další rady Smitha pro zákonodárce Evropské unie se zaměřují na širokopásmový přístup do internetu, který je nezbytným předpokladem pro rozvoj cloud computingu jako takového. Podaří se tomuto významnému právníkovy hnout s byrokratickým kolem Evropské unie nebo bude technologický pokrok řízen zákony více jak 10 let starými? Computerworld doufám v první možnost.