Alespoň tomu tak má být podle slov Mika Schroepfera, viceprezidenta Mozilly, který tvrdí, že nároky poslední betaverze jsou nižší, než u konkurenčního Internet Exploreru 7 od Microsoftu a také oproti dosavadnímu Firefoxu 2.0 prý uživatelé pocítí znatelný rozdíl.
Mozilla byla údajně často napadána vývojáři i uživateli za vysoké nároky na operační paměť, kterými jsou starší verze jejich open source browseru Firefox pověstné. Schroepfer říká, že Mozilla na napravení tohoto nedostatku pracovala roky, ale intenzivní práce jsou spojené až s posledními šesti měsíci práce na Firefoxu verze 3.0. Je to hlavně díky tomu, že se Mozilla rozhodla se svým prohlížečem stále více prosazovat i v mobilním sektoru, kde jsou nároky na paměť často klíčové. Konkrétně ve třetí betaverzi Firefoxu 3.0 podle svých slov Mozilla opravila více než 350 paměťových „netěsností“, z čehož celých 50 bylo „utěsněno“ v posledních 8 týdnech. Podle Schroepfera se jedná o dramatické zlepšení a Firefox 3.0 je nyní méně náročný na paměť, než konkurenční Internet Explorer 7.
Většina oprav, spojených s nároky na paměť již byla uskutečněna, ale práce není ještě definitivně hotova a to je důvodem, proč má přijít před vydáním finální verze Firefoxu 3.0 ještě čtvrtá betaverze. Ta by se měla objevit již během března, a finální verze by pak měla přijít ještě během první poloviny tohoto roku. Vysoké nároky Firefoxu na operační paměť (hlavně při otevření více oken) jsou sice známým neduhem starších verzí tohoto populárního browseru, nicméně ani tak neodrazují uživatele od jeho dalších instalací, neboť jen v Evropě jeho podíl dosáhl podle posledního průzkumu firmy French Web metric již celých 28 %. V České republice pak bylo ke konci roku 2007 zastoupení Firefoxu mezi internetovými prohlížeči 37,2 %. |
Konkrétní naměřené údaje, týkající se úspory paměti ve Firefoxu 3.0 oproti verzi 2.0, lze najít například zde.