Kolaps hrozí zejména těm firmám a jednotlivcům, kteří nemají vypracovaný systém ukládání a archivace dat. Mohou v důsledku o cenné informace navždy přijít nebo je jednoduše nenajdou. Nejde jen o pravidelné ukládání, ale i o to, kam se data ukládají a jak se archivuji. Typickým fatálním omylem je například představa, že data stačí uložit třeba na DVD disk - životnost optických médií činí dle odhadů asi deset až dvacet let, ale disk nemusí být čitelný již po několika letech. Zde je nutné dodržovat zásady správného skladování těchto disků, jako například uchovávání v temnu, při pokojové teplotě a bez možnosti znečištění či mechanického poškození.
Častou volbou je ukládání dat na pásky – levný a relativně spolehlivý způsob uložení velkého objemu dat, který bohužel může selhat při dlouhodobé archivaci dat. Navíc, pokud je třeba rychle vyhledat například deset let stará data, musí existovat systém, který k nim uživatele rychle dovede. Při skutečně velkých objemech dat může nalezení správné pásky s požadovanými daty představovat úkol na několik dní, což je pro firmy neakceptovatelné.
Jako jedna ze spolehlivějších metod archivace dat se dnes jeví pevné disky. Sice ani ty nemají neomezenou životnost, ale je možné je lépe monitorovat, a pokud se schyluje k poruše, lze data přenést na jiný disk. Souvisejícím trendem se proto stává budování centralizovaných úložišť dat, jež jsou rozčleněna podle důležitosti ukládaných dat na různé typy. Cena úložného prostoru se odvíjí od typu úložiště, množství uložených dat a doprovodných služeb.
Dalším způsobem, jak dostat data pod kontrolu, je volba důmyslnějšího způsobu ukládání dat. Spoustu místa lze ušetřit například zálohováním odkazů na již existující soubory. Problémový však není jen objem uchovávaných dat, ale i množství ukládaných souborů. Jak najít mezi desítkami tisíc souborů klíčový dokument, nahrávku telefonu či třeba fotografii? Uživatel je musí být schopen kdykoli najít, což v takovém množství dat nemusí být vůbec jednoduché. Na trhu se proto stále více prosazují různé typy nástrojů pro indexaci obsahu takzvaných search nástrojů – například Microsoft Search či Google Search. Ty mohou pomoci při hledání v malých objemech dat, například v domácím počítači.
- - Jan Mazal