Forrester: Open source software v podnicích zažívá rychlý růst

10. 4. 2009

Sdílet

Až 46 procent podniků již pro své účely začalo používat open source software nebo s jeho zavedením v tomto roce alespoň počítají. Takové výsledky přinesl průzkum agentury Forrester Research.

Pro průzkum byl použit vzorek více než 2000 IT firem majících své sídlo ve Velké Británii, Německu, Francii, USA a Kanadě. Z těchto zemí se na předních místech pomyslného žebříčku umístila Francie, kde se s open source softwarem počítá u asi 58 procent IT společností, a špatně si nevedlo ani Německo, kterému k překonání poloviční hranice chybělo jedno procento. Trochu pozadu je pak Velká Británie s podprůměrnými 40 procenty.

Hlavním důvodem, proč přejít na využívání volně dostupného softwaru, je úspora nákladů, s čímž souhlasí více než 56 procent respondentů tohoto výzkumu. Nutné hledání úspor v době ekonomické recese je podle nich dobrou příležitostí pro poohlížení se po alternativních možnostech, jako je právě open source software. S tím, že rychlejší adaptace OSS přímo souvisí s aktuální ekonomickou nestabilitou, souhlasí i společnost Sun, o čemž jsme vás informovali v článku Recese zrychlí adopci open source řešení, tvrdí Sun.

Plánované zavádění nebo rozšiřování open source softwaru v podnicích je rychlejší, než u jakékoliv jiných technologií, včetně řízení podnikových procesů či životního cyklu aplikací.

Jak uvádí Jeffrey S. Hammond, hlavní analytik agentury Forrester, open source software je primárně podporovaná módní technická záležitost. „Jak více společností začíná pronikat do oblasti open source softwaru, získávají IT oddělení možnost „proaktivní správy“ pro řízení technologií“ říká Hammond.

Navzdory všem pozitivům open source softwaru Hammond varuje před jeho „neřízeným taktickým používáním“ a doporučuje raději rozvíjet „spolehlivou OSS přijímací politiku.“  Třetina firem totiž uvedla, že ještě žádnou oficiální open source software politiku nemá.

„Ten, kdo pracuje ve společnosti, která dosud nepřijala open source jako standardní součást IT, by za něj měl lobovat, také vzhledem k současnému ekonomickému klimatu“ dodává Hammond.
 
open source se v poslední době čím dál častěji objevuje v hledáčku vlád některých zemí. Posledním známým případem je zatím Maďarsko, kde plánují rozjet kolotoč státních zakázek právě pro OSS. Více v článku Maďarsko otočilo: velké státní zakázky i pro open source.