www.alza.cz, cca 55–60 000 Kč (včetně DPH)
Intel představil 14. listopadu druhou generaci procesorů Intel Core i7 (Sandy Bridge-E), novou patici LGA 2011 a čipset X79. Tedy to nejvýkonnější, co lze v současnosti na poli osobních počítačů pro domácnosti koupit. Udělal tak rozhodně radost nejenom uživatelům, kteří potřebují pro svoji práci extrémní výkon (tvorba multimediálního obsahu, CAD apod.), ale především hráčům, kteří mají nyní jasno, co si přát pod vánoční stromeček. Již první testy intelovských samplů, které jsme měli společně s kolegy z PC Worldu k dispozici, naznačily, že je skutečně o co stát. A jak vidí svět s novou i7 hráči, to napoví sestava, které se budeme věnovat nyní. Ta vznikla v rámci společného projektu společností Alza, Intel a špičkového českého progamingového multiklanu eSuba, který do projektu přináší právě zkušenosti z herní oblasti.
To, že když budete mít tento počítač, určitě nebudete potřebovat zážitkovou agenturu, je jasné již při běžném pohledu na specifikaci. Chlapci na ničem nešetřili, a tak v bedně sedí kromě nejvýkonnější i7-3960X Extreme Edition také grafika Gigabyte R699D5-4GD (HD 6990), což jsou prakticky dva čipy AMD Radeon HD 6970 na jednom tištěném spoji. Nic brutálnějšího (bez přetaktování) z hlediska grafického výkonu už po ruce není – vždyť s využitím technologie Eyefinity je možné ke kartě připojit až pět 24\\\" monitorů, které poskytnou celkové rozlišení 6000 × 1920, nebo tři 30\\\" monitory pro výsledném rozlišení 7680 × 1600 bodů. Dvěstěpadesátka esesdéčko jako systémový disk sestavě na rychlosti rovněž neubere (úložná kapacita je doplněna standardním 2TB diskem), 16 giga paměti jenom zvětšuje očekávání – v tomto momentě také z hluku, který stroj zákonitě musí vytvářet.
Ale i zde se projevuje zkušenost všech zúčastněných, kteří už mají pár extrémních sestav za sebou. Hliníkový tower CoolerMaster HAF 922 si odbude svoji slabou chvilku hned při spouštění, když počítač bootuje a nabíhají chladiče skříně. Poté o něm už skoro nevíte. Sestava je přiměřeně tichá (20–30 dB). I standardní intelovský chladič procesoru a chladiče grafiky jsou masivní skříní dostatečně akusticky odstíněny. Ve dne prakticky počítač splývá s pozadím a vůbec ho nevnímáte. V noci je přece jen chod chlazení znatelný, ale větráky jsou pomaloběžné a úroveň hluku se ani při hraní Battlefield 3 na maximální nastavení nemění. Osoba vzdálená v noci od počítače dva metry si stěžovala pouze na neustálé cvakání myši a hluk bitvy, který přece jen z otevřených mušlí sluchátek pronikal ven. Samotný „akustický podpis“ počítače spánek nijak nerušil. To spíše světelný smog, který pocházel z osvětlení skříně – pro mladší hráče určitě záležitost, kterou ocení, pro nás vyrůstající na osmibitech je to spíše signál k výměně bočního panelu. Ale to je spíše věcí jednotlivce – navíc u těchto skříní lze bočnice měnit podle potřeby a pokud budete chtít sestavu bez „průhledu“, vyjde vám prodejce vstříc.
Samozřejmě nás nejvíc zajímal výkon oproti předchůdci, kterým byl Core i7-980X. Srovnáme-li výsledky při práci s běžnými programy, jde v průměru o 15% zlepšení výkonu. Nejvyššího zlepšení samozřejmě dosahuje v části, kde může ukázat plnou výpočetní sílu – třeba Winrar, tam jde o zlepšení na hranici 25 %. Výsledky se dostavují i při práci s multimediálním obsahem. U Adobe Premiere CS 5.5 jde o 22% zlepšení, SolidWorks vykazují zlepšení o 12 %, ale třeba v případě Photoshopu jde pouze o 1,5% nárůst. V syntetických testech jako je 3DMark Vantage je poměr 36,5 : 32 tisícům bodů ve prospěch nové generace, u Cinebench 11.5 činí rozdíl 1,5 bodu při stejné frekvenci. V případě her není u procesorů patrný až tak podstatný rozdíl – Crysis 2 v rozlišení 2560 × 1600 (DirectX 9) v maximálních detailech zobrazila 41,7 fps (i7-3960X) a 41,8 (i7-980X) a 28,6 fps/28,7 fps (DirectX 11). V případě Battlefield 3 šlo o 56,3 fps proti 56,1 fps. To zároveň ale ukazuje extrémní výkon použité grafiky, která je pro výsledný dojem z hraní kritickým segmentem. Změna u her nastává až u zpracování 3D na základě simulace fyzikálních jevů a výpočtech umělé inteligence. Zde nová platforma dosahuje v testu 3DMark 11 Physics 30% zrychlení výpočtů, což z hlediska nových her, která fyzikální modely zhusta využívají, znamená skokový nárůst výkonu. Výkonnost celého systému je ovlivněna samozřejmě i SSD diskem, bez jehož použití by celkový výkon rapidně klesl.
V případě Diktátora tak majitel dostává esenci toho nejlepšího, co na trhu existuje, a jistotu, že i během příštího roku bude mít jeden z nejvýkonnějších počítačů. Při pohledu na oznámené hry a technologie si tento počítač s přehledem poradí se vším, co by se na trhu mohlo příští rok objevit, a v poklidu zvládne i rok následující. I když je sestava navržena především pro hráče, měli byste o ní uvažovat také v případě práce s videem nebo tvorbě obsahu. Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici předprodejní vzorek a nebyla známa finální cena základní desky a procesoru, cena je odhadem na základě předběžných informací.
Procesor: Intel Core i7-3960X
Paměť: 16 GB DDR3
Grafika: Gigabyte R699D5-4GD-B
HDD: Intel 510 250GB SSD + Western Digital Caviar Green 2000GB
Mechanika: Blu-ray vypalovačka LG BH10LS30-LRB