Potenciální recese, která hrozí ekonomice USA, může těžce dopadnout na výrobce počítačových čipů, shodují se IT konzultanti.
Podle nových zpráv radí Gartner svým klientům připravit si záložní plány pro přežití možné recese v polovodičovém průmyslu, která by se mohla protáhnout až do roku 2009. Podle Gartneru je totiž 30 % šance, že americká ekonomika přejde do recese díky dlouhodobým problémům na trhu s nemovitostmi a stoupajícím cenám ropy a zemního plynu. To by v důsledku znamenalo, že zákazníci omezí své nákupy elektroniky a sníží se prodeje PC, laptopů, PDA i herních konzolí, což by mělo za následek celkový pokles na trhu s polovodiči. Recese v USA by navíc pravděpodobně negativně ovlivnila ekonomiky států po celém světě, dodává Dean Freeman, analytik Gartneru.
Freeman říká, že podle Gartneru v případě, že recese nenastane, celosvětový polovodičový průmysl v roce 2008 zaznamená zvýšení výnosů zhruba o 8 %. V případě recese ale naopak očekává příští rok pokles v této sféře o 3 – 7 %. Je také pravděpodobné, že případná recese by více zranila společnosti, vyrábějící polovodičová zařízení než samotné výrobce čipů. Nicméně ani pro ně by situace nebyl příznivá a obzvlášť firma AMD by se mohla dostat do vážných problémů. Vzhledem k tomu, že společnost AMD je výrazně zadlužena a vyčerpána cenovou válkou, kterou vede s Intelem (nehledě na technologický náskok Intelu ve výrobě čipů 45nm procesem, který AMD zavede nejdříve až za půl roku), měla by v případě recese stále méně peněz na splácení svých dluhů, a byla by proto případným poklesem zasažena pravděpodobně velmi těžce.
Přečtěte si také:
Sony odchází z vývoje 32nm technologie výroby čipů
Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace
Horká Barcelona přináší vrásky konkurenci