World Labs, startup založený průkopnicí umělé inteligence Fei-Fei Li a podpořený 230 miliony dolarů, ohlásil svůj model 3D „generování světa“ jako první.
Dokáže změnit statický obrázek na 3D scénu podobnou počítačové hře, kterou lze procházet pomocí ovládání klávesnicí a myší.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
„Většina genAI nástrojů vytváří 2D obsah, jako jsou obrázky nebo videa,“ uvedla společnost. „Generování ve 3D však přidává kontrolu i konzistenci, což změní způsob, jakým vytváříme filmy, hry, simulátory a další digitální vyobrazení našeho fyzického světa.“
Mezi ukázkami, kterými společnost schopnosti svého nového nástroje prezentovala, bylo například prostorové zpracování obrazu Noční kavárna od Vincenta van Gogha, další se podobaly spíš počítačovým hrám hraným z pohledu první osoby.
Společnost také předvedla možnost přidávat do 3D scén efekty a ovládat například přiblížení virtuální kamery. Tvůrci, kteří tuto technologii testovali, uvedli, že by mohla pomoci zkrátit čas potřebný k vytvoření 3D prostředí a pomoci uživatelům být mnohem kreativnější. Nástroj však je zatím ve velmi rané verzi a není nijak dostupný.
Pro změnu googlovská divize pro výzkum AI DeepMind oznámila svůj Genie 2, model, který umožňuje vytvářet „nekonečné množství akčně ovladatelných a hratelných 3D prostředí“. Jedná se o nástupce prvního modelu Genie, představeného na začátku roku, který dokáže z textových a obrazových podnětů generovat počítačové hry ve stylu 2D plošinovek. Genie 2 umí totéž ve 3D.
Takto vygenerované hry lze procházet v pohledu první osoby nebo prostřednictvím herního avatara, který může provádět akce, jako je běh a skok.
Google také oznámil, že jeho model genAI pro video, Veo, je nyní k dispozici v neveřejném preview pro firemní zákazníky využívající platformu Vertex AI. Tento model převodu obrazu na video prý otevře „nové možnosti kreativního vyjádření“ a zefektivní „pracovní postupy při výrobě videa“, uvedla společnost.
A aby toho nebylo málo, společnost Amazon Web Services v těchto dnech oznámila svou řadu modelů Nova AI, umožňující kromě jiného právě generování videa. A očekává se, že pozadu nezůstane OpenAI a ještě do konce roku uvede na trh už před několika měsíci představený nástroj Sora, sloužící k témuž.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.