Softwarový gigant letos v lednu koupil londýnskou firmu DeepMind, která se zabývá umělou inteligencí (AI). A právě tým DeepMind nyní bude úzce spolupracovat s dvěma oxfordskými výzkumnými skupinami.
Jak uvedl spoluzakladatel DeepMind Demis Hassabis, týmy budou pracovat především na rozpoznávání obrázků a porozumění přirozené řeči.
Zeus Kerravala, analytik z ZK Research, označil uzavření spolupráce za chytrý krok. Google by prý mohl získané poznatky použít především na vylepšení svého vyhledávání, mapových nástrojů a sociální sítě Google+. „Umělou inteligenci lze využít pro zlepšení prediktivních schopností aplikací. Roboti zase díky ní mohou být chytřejší,“ uvedl Kerravala. „V souvislosti s AI se sice vždy hovoří hlavně o robotech, ale její využití je mnohem širší. Nabízí se třeba předvídání uživatelských potřeb a dalších kroků.“
Oba oxfordské výzkumné týmy rovněž fungují v samostatných společnostech. V Dark Blue Labs se snaží zlepšit schopnosti přístrojů porozumět lidské řeči. Ve Vision Factory zase pracují na systému pro vizuální rozpoznávání.
Google najal z obou společností najal dohromady sedm profesorů, kteří však budou na půl úvazku i nadále pracovat pro Oxfordskou univerzitu.
Zájem Googlu o robotiku není ničím novým. Jen v minulém roce společnost koupil osm firem zabývajících se robotikou. Patří mezi ně i Boston Dynamics, tvůrce humanoidního robota Atlase.