Přitom spolupráce HP a Microsoftu měla být dalším krokem k prohloubení partnerství těchto firem a Todd Bradley, dřívější CEO společnosti Palm a nynější viceprezident skupiny pro osobní systémy v HP, ještě před několika dny ujišťoval veřejnost, že jeho firma chce ve spolupráci s Microsoftem dále pokračovat. Koupě firmy Palm za 1,2 miliardy (více o ní viz článek Palm skončí v náručí HP - bude tak konečně konkurenceschopný?) ovšem mnohé mění a HP se tak otevírají nové možnosti nejen v oblasti smartphonů, ale právě i u nové generace tabletů, které plánovala uvést v tomto roce na trh.
Podle webu TechCrunch nebyli zástupci společnosti HP spokojeni s rychlostí běhu Windows 7 na jejím chystaném tabletu Slate. A to prý zejména díky vysokým nárokům tohoto operačního systému na spotřebu energie a také díky vysoké ceně licence Windows 7, která by každý přístroj výrazně prodražila. Pravdou je, že Windows 7 byly navrženy primárně jako desktopový operační systém a na „odlehčená“ zařízení typu tabletů se příliš nehodí také pro svoji velikost a začínají se objevovat i hlasy, že koncepce a rozhraní tohoto OS již patří minulosti a trendem se stanou cloudové aplikace, které robustní operační systém již vůbec nepotřebují. Na druhou stranu má tento operační systém Microsoftu stále velkou podporu uživatelů. Podle všeho se také zdá, že HP opustí hardware Intelu, což by svědčilo o tom, že ke slovu přijde WebOS, který firma Hewlett-Packard získala spolu s akvizicí Palmu. Tato změna ovšem bude znamenat výrazné redesignování celého přístroje a jeho uvedení na trh by se mohlo výrazně oddálit.
Analytici se již několik dní přou o to, zda byla koupě Palmu pro HP dobrým krokem či nikoliv. Pokud by se na tabletu Slate a jeho následovnících WebOS osvědčil, mohl by nabídnout levnou a poměrně dobře vybavenou platformu v segmentu, který by si jinak rozdělily firmy Apple, Microsoft a nepřímo přes další výrobce i Google. Na druhou stranu by HP mohlo rovnou zvolit pro svoje tablety OS Android a nemuselo by žádnou akvizici provádět.
Úspěch WebOS ovšem bude záležet zejména na dostupnosti aplikací třetích stran, což byla oblast, kterou se Palmu nepodařilo příliš rozvinout a do současnosti pro WebOS vzniklo asi jen 2 000 aplikací.