Hardwarové požadavky mobilních aplikací, her či multimediálního obsahu se neustále zvyšují. Zároveň i uživatelé tráví se smartphony stále více času. Přehřívání zařízení se proto stalo jedním z klíčových témat, které v současnosti výrobce zaměstnává. Huawei se proto zaměřil na grafen a získal patentu na funkční grafen.
Grafen je tenká vrstva grafitu - uhlíkového nanomateriálu s vysokou tepelnou a elektrickou vodivostí. Má čtyřnásobně lepší tepelnou vodivost, než jakou disponují hliníkové slitiny, a dokonce desetkrát lepší než měď.
Výzkum tohoto nanomateriálu byl v roce 2010 oceněný Nobelovou cenou. Stále bylo ale náročné zabezpečit jeho masovou výrobu a využití především z důvodu elektrické vodivosti.
Funkční grafen má oproti obyčejnému grafenu několik výhod. Je nerozpustitelný ve vodě, zvyšuje tepelnou vodivost až o 50 % a snižuje teplotu zatěžovaných vnitřních součástek až o 1 °C.
Ještě důležitější je, že v upravené (funkční) formě je dostatečně stabilní, aby byl vyráběný průmyslově. Díky této úpravě si může Huawei, jako první společnost na světě, připsat masovou výrobu grafenu pro průmyslové využití. V říjnu 2018 uvedl Huawei na trh herní smartphone Mate 20 X, jehož komponenty právě tento funkční grafen využívají.
Na vývoji nového řešení se podíleli významné vědecké kapacity. Od roku 2015 spolupracovala společnost Huawei s vedoucími výzkumnými týmy na univerzitách v Manchesteru a Cambridge, stejně jako s vědeckými špičkami v oboru Konstantinem Novoselovem, držitelem Nobelovy ceny za fyziku v roce 2010 nebo profesorem A. C. Ferrarim z University of Cambridge.