Test nejnovějších hudebních přehrávačů na trhu
Během letních prázdnin, ale především po jejich skončení se v českých obchodech a v nabídkách internetových obchodů objevilo několik nových MP3 či MP4 přehrávačů. Některé chystané novinky jako očekávaný Creative ZEN či revoluční iAudio A3 nebyly bohužel v době uzávěrky k dispozici, i přesto se nám podařilo získat sedm velmi zajímavých kousků. Ve všech případech se jedná o flashové přehrávače malých či středně velkých rozměrů. Většina spadá do střední cenové kategorie, jedinými ultra levnými, leč velmi kvalitními playery v testu jsou Creative ZEN Stone Plus a Emgeton X1 Cult. Jelikož jsme před sebou měli poměrně nesourodou směsku přehrávačů, nepřinášíme v tomto případě klasický srovnávací test, ale spíše přehled dostupných novinek, které jsme pro vás otestovali. Pokud distributoři a dovozci nezklamou, v příštím čísle si budete moci přečíst rozsáhlejší článek o zmiňované novince iAudio, ke které bude možné dokoupit DVB-T tuner a GPS modul, či o nejnovějším ZENu.
Emgeton X1 Cult
Pakliže máte hlouběji do kapsy a nemůžete či jednoduše nechcete utratit za MP3 přehrávač několik tisíc korun, a přitom si odmítáte pořídit nějaký neznačkový low-end pochybné kvality, Emgeton X1 Cult je pro vás ideálním řešením. Novinka ve stáji českého výrobce je obyčejnou „empétrojkou“ s dvoubarevným OLED displejem a nic jiného než hudbu na ní nepřehrajete. Přestože s pamětí o velikosti 1 GB se dá pořídit už za necelých dvanáct stovek, rozhodně nedostanete do ruky odbytý či ošizený přehrávač. Tělo je plastové, ale kvalitně konstruované, design povedený a kromě přehrávání komprimované hudby umí ještě přijímat rádio v pásmu FM a nahrávat zvuk (tuner, hlas a line-in). Menu přístroje je kompletně v češtině a i když ovládání a orientace v nahraném obsahu není kvůli menšímu displeji nejlepší, nemůžeme si vzhledem k ceně příliš stěžovat. S jistotou můžeme říci, že X1 Cult vám na krku ostudu neudělá, a to se o mnoha přehrávačích za tisícovku opravdu říct nedá.
Verdikt:
Kvalitní low-end, který dokazuje, že i levné přehrávače nemusejí být nutně šrot. Současně je X1 Cult jasným ukazatelem, že ceny přenosných audio a video přehrávačů za posledních pár měsíců opět značně klesly. Za tisíc korun bychom před rokem tak dobrý přehrávač nekoupili.
Emgeton X1 Cult
• podpora zvuku v MP3
a WMA • OLED displej
• FM tuner • funkce diktafonu • váží pouze 38 gramů
• cena, FM tuner,
nahrávání zvuku, váha
Cena vč. DPH:
1 190?Kč (1GB)
1 590?Kč (2 GB)
2 190?Kč (4 GB)
www.emgeton.com
Creative ZEN Stone Plus
Po ultra jednoduchém ZENu Stone bez displeje, jenž je přímým konkurentem předraženého iPodu Shuffle (Shuffle 1 GB za 2 350?Kč vs. Zen Stone 1 GB za 899?Kč) přichází na trh ZEN Stone Plus. Přehrávač je prakticky stejný jako původní Stone, přibyl u něho ale displej a má 2 GB paměti. To vše za necelých šestnáct stovek. Jak je u Creativu zvykem, můžete si Stone Plus koupit hned v několika barevných provedeních – konkrétně v šesti variantách (bílé, černé, žlutozelené, červené, růžové a modré).
Jelikož se jedná o ultra jednoduchý přehrávač, jakým je rovněž předchozí Emgeton, nelze od něho očekávat zázraky. Jeho hlavní devizou je zajímavý design, založený na oblých tvarech a výrazné barvě. Nic více, nic méně. Mnohé také jistě zaujme, že nepotřebujete ke kopírování hudby žádný speciální software, protože firmware přístroje podporuje UMS (lze aktivovat i MTP). Většina výrobců konečně přišla na to, že uživatelé touží po jednoduchosti, kterou může nabídnout jedině player přihlášený jako externí disk. Marnou snahou „chránit“ autorská práva pouze ztrácely zákazníky.
Verdikt:
Jednoduchý, ale kvalitní přehrávač, u něhož byl design na prvním místě – a z toho musí případný zájemce vycházet. Creative ovšem překvapil a v přímém souboji s podobným iPodem jasně vítězí.
Creative ZEN Stone Plus
• podpora zvuku v MP3
a WMA • OLED displej
• FM tuner • funkce diktafonu • programovatelné tlačítko
• cena a design,
nabíječka v příslušenství, funkce
• výdrž baterie jen
9 hodin
Cena vč. DPH:
1 590?Kč (2GB)
www.creative.com
Emgeton X5 Cult
Černý obdélníkový přehrávač od Emgetonu se řadí mezi ultra levné MP4 přehrávače s rozměrnějším displejem. TFT panel má velikost 2,2“, rozlišení 320 × 240 bodů (stejně jako iRiver Clix2 či M-CODY C10) a dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Jak to, že tedy stojí polovic?
Základní rozdíl je v kvalitě provedení. Emgeton patří do střední třídy a tomu odpovídá i kvalita jeho přístrojů. U X5 je displej sice papírově stejně kvalitní jako u drahé konkurence, ale má hrubší rastr a nižší jas, takže ve finále nezobrazuje stejně pěkně. Ani firmware není bezchybný a svým grafickým zpracováním silně připomíná low-endové přehrávače.
Z hlediska funkcí se drží Emgeton X5 Cult více než dobře, nejen že podporuje video a hudbu, ale můžete u něho ještě počítat s FM tunerem a nahráváním (hlas a rádio). Vybaven je také slotem pro SD/MMC karty, integrovaným reproduktorem a má bohaté příslušenství – dostanete kvalitní špunty a nabíječku. Dodávaná sluchátka hrají více než dobře a mají výrazné basy. Jejich nevýhodou je, že nemusí sednout do každého ucha, což se stalo i v našem případě. Větším problémem je ovšem aplikace AVIConverter, která do videa nepřidá titulky z externího souboru.
Verdikt:
Velmi levný a vzhledem k ceně i kvalitní MP4 přehrávač s displejem dostatečně velkým pro sledování filmů na cestách má bohužel slabou výdrž baterie (hudba 10 hodin, video 3 hodiny) a nenabízí podporu většího množství audio formátů.
Emgeton X5 Cult
• podpora zvuku v MP3, WMA, ASF a WAV • přehrává MPEG4, JPG • displej TFT 2,2" 320 × 240 bodů, 260 tisíc barev • FM tuner • funkce diktafonu • sluchátka E3C • plnohodnotný MP4 player,
velikost displeje • horší podání barev, slabá výdrž baterie
Cena vč. DPH:
2 590?Kč (2 GB)
3 290?Kč (4 GB)
www.emgeton.com
iriver Clix2
Druhá generace přehrávače Clix od legendárního iriveru přináší jednu zcela zásadní novinku, kterou je AMOLED displej (Active Matrix OLED) nabízející minimální spotřebu energie a současně velmi vysokou kvalitu zobrazení. Jestliže měly původní pasivní OLED displeje u MP3/4 přehrávačů ve většině případů horší podání barev než klasické TFT, aktivní OLED se nyní ujímá vedení.
Elegantně černý přístroj s 2,2" velkým displejem schopným zobrazit až 262 tisíc barev je koncipován jako přenosný PMP přehrávač s intuitivním ovládáním. Základní úkony během poslechu hudby, sledování seriálu či prohlížení fotek zvládnete pouze pomocí mačkání pravé, levé a dolní a horní strany přístroje. Běžná tlačítka jsou potom umístěna na bocích.
Jednoduché rozdělení funkcí pomocí klasického stromového systému zůstalo zachováno, práce s přístrojem je svižná a pohodlná. iriveru se podařilo naprogramovat a graficky zpracovat skvělý a rychlý firmware, za který zaslouží jednoznačně pochvalu.
V menu přístroje můžete přepínat mezi UMS a MTP přihlášením do systému. Nám osobně vyhovuje více UMS, protože externí disk je použitelný i v každém souborovém manažeru, což se o MTP říct nedá. Ke konvertování videa můžete použít buď originální software, který do obrazu přilepí i externí titulky, nebo freewarový iriverter, jenž transkóduje zhruba třikrát rychleji. První jmenovaný nám bohužel neběžel na 64bitových Windows Vista, ale na 32bitových jsme s ním neměli žádné problémy.
Přístroj sám o sobě podporuje celou škálu formátů, jejichž výpis naleznete v tabulce specifikací. Patří ve své kategorii mezi špičku na trhu a směle se může postavit do ringu se skvělým Cowonem D2. Jen ten slot na paměťovou kartu mu chybí…
Verdikt:
Vynikající přehrávač vyšší kategorie nás oslovil snadným a rychlým ovládáním, přehledným menu a vynikajícím displejem. Nebýt ochuzeného příslušenství (pouze sluchátka a USB kabel) a chybějícího slotu pro paměťovou kartu, mluvili bychom o dokonalosti.
iriver Clix2
• podpora zvuku v MP3, WMA, ASF, OGG, WAV, Audible a PodCast • přehrává MPEG4, WMV9, AVI, Flash, JPG • zobrazuje TXT • displej AMOLED 2,2", 320 × 240 bodů, 262 tisíc barev
• FM tuner • funkce diktafonu • flashové hry
• design, konstrukce, displej, firmware
• slabší příslušenství
Cena vč. DPH:
4 199?Kč (2 GB),
5 499?Kč (4 GB),
6 599?Kč (8 GB)
www.iriver.cz
EU3C Infinity V500
Společnost EU3C není na českém trhu ještě ani rok, ale už zde představila celou řadu MP3 přehrávačů, které patří do kategorie velmi levných přístrojů. Bylo to znát na kvalitě jejich provedení i firmwaru. Nyní však uvedli zástupci firmy dvě MP4 novinky pošilhávající celkem zdárně po kategorii zvané „střední třída“. Mají nejen kvalitnější šasi, ale také slušný firmware a více funkcí. Prvním testovaným kouskem je model V500 s reflexní přední stranou v černé barvě a dotykovým ovládáním. Nelze se ubránit dojmu, že výrobce vycházel tak trochu z designu přehrávače M-CODY M30. Infinity V500 má však větší displej (2“) a pro přehrávání videa se zdá být proto vhodnější. Kreslené seriály se na něm dají sledovat dobře, ale hrané show či filmy nevypadají kvůli menšímu rozlišení (128 × 160) a hrubšímu rastru nijak skvěle. V500 dále umožňuje poslech rádia, nahrávání a zobrazování textových souborů. Nehezky ovšem působí sedmihodinová výdrž baterie pro přehrávání hudby a tristně pomalé kopírování do vnitřní paměti, jež nepřekročilo hranici 700 kB/s. EU3C rozhodně v našich očích stouplo, ale zdá se, že požadavek nízké prodejní ceny hraje při vývoji nových modelů stále ještě nejdůležitější roli. A to není nejlepší vizitka.
Verdikt:
Extrémně levný MP4 přehrávač, u kterého je funkce přehrávání videa v praxi použitelná – u stejně drahých konkurenčních výrobků tomu tak většinou není, takže nenároční uživatelé by neměli EU3C při výběru nového přehrávače vynechat.
EU3C Infinity V500
• podpora zvuku v MP3, WMA, ASF a WAV • přehrává MPEG4, JPG, TXT • displej
TFT 2,0", 128 × 160 bodů, 260 tisíc barev • FM tuner
• funkce diktafonu
• přehrává video, cena
• pomalá paměť,
horší displej
Cena vč. DPH:
1 849?Kč (1 GB)
2 249?Kč (2 GB)
www.eu3c.com
EU3C Infinity V700
Dražší bratříček V500 je už plnohodnotným MP4 přehrávačem vyšší střední třídy, i když stojí polovinu ceny vysoce kvalitního iriver či M-CODY. Je totiž osazen jemným TFT displejem o velikosti 2,4“ s rozlišením 320 × 240 bodů. Oproti V500 má tento model zobrazovací jednotku minimálně o třídu až dvě výše. Dokonce při subjektivním hodnocení kvality na nás udělal displej stejný dojem jako dražší konkurence, kterou testujeme dále.
Naše radost však bohužel trvala jen chvíli. Skvělý první dojem nekazí ani tolik fakt, že EU3C opět nejspíš kopírovala design (tentokrát od Emgetonu M6 Cult), ale skutečnost, že přehrávač nemá nejlépe provedené ovládání. Dotyková plošinka vedle displeje nereaguje na každý dotek a člověk musí s přehrávačem chvílemi zápasit. Je to škoda, obzvlášť když má přehrávač svižný firmware a veškerá menu a nastavení jsou přehledně zobrazována.
Po ovládání je dalším vážnějším problémem opět rychlost paměti, na které EU3C evidentně maximálně šetřilo. Nicméně musíme uznat, že do V700 putují data přece jen o něco málo rychleji než do V500. Kromě toho je přístroj vybaven také slotem MicroSD, takže rychlé nahrávání hudby před odchodem z domova můžete řešit s jeho pomocí.
Verdikt:
EU3C ukazuje, že umí vyrobit kvalitní přehrávač a i když má tento model stále některé nezanedbatelné mouchy, je nový výrobce na dobré cestě. Pokud dokáže odstranit u dalších modelů některé neduhy a zachová stejné ceny, může získat velké množství zákazníků.
EU3C Infinity V700
• podpora zvuku v MP3, WMA, ASF a WAV • přehrává MPEG4, JPG, TXT • displej
TFT 2,4", 320 × 240 bodů, 262 tisíc barev • FM tuner
• funkce diktafonu • hry
• MicroSD slot
• kvalitní displej,
množství funkcí,
slot na kartu
• slabší ovládání
Cena vč. DPH:
2 799?Kč (2 GB)
3 499?Kč (4 GB)
www.eu3c.com
M-CODY C10
Pouhý den před uzávěrkou tohoto čísla nám do redakce poslali z EU3C, jež zastupuje značku M-CODY v České republice, model C10. Jedná se o vůbec první opravdový PMP přehrávač z dílny této společnosti, a proto jsme byli zvědaví, jak se šikovní Korejci předvedou. Všechny jejich předchozí výrobky byly velmi kvalitní a po dni a půl testování můžeme říci, že ani tentokrát nezklamali.
Černému (4 GB), respektive bílému (2 GB) playeru vévodí 2,5" TFT displej a efektní dotykové ovládání indikované červenými LED diodami svítícími po obou stranách zobrazovací jednotky. Musíme říci, že změna funkcí či vyhledávání složek je skutečně hračka a je srovnatelně rychlé jako u iriveru Clix2.
C10 se také nemusí stydět za svou funkční výbavu. K dispozici je dnes již standardní FM tuner, nahrávání z různých zdrojů, prohlížení fotografií a přehrávání videa. O podpoře komprimované hudby už snad mluvit ani nemusíme. Díky velkému a kvalitnímu displeji se dají na přehrávači pohodlně sledovat filmy i seriály, což ocení všichni videomaniaci, mezi které se řadíme i my v redakci.
Přehrávač nás mimo jiné potěšil svými rozměry. Přestože je kvůli displeji co do plochy relativně velký, vynahrazuje to bohatě štíhlostí (9 mm). Za zmínku stojí rovněž přítomný slot pro MicroSD, lze použít kartu o maximální velikosti 2 GB.
M-CODY jednoznačně dokázalo, že svou pozici výrobce lepších MP3/4 udělátek nehodlá jen tak opustit. Ba naopak. Se skvělým modelem C10 si pojistilo slušné zisky na předvánočním trhu, protože kvalitní přenosné MP4 přehrávače budou letos určitě velkým hitem.
Verdikt:
Výborný MP4 přehrávač, který nabízí stoprocentní výkon ve všech oblastech. Stejně jako iriver nás ovšem i M-CODY zklamal v oblasti příslušenství. Pouzdro a síťový zdroj by měly být u takto kvalitních přístrojů samozřejmostí.
M-CODY C10
• podpora zvuku v MP3, WMA a OGG • přehrává MPEG4 a WMV video
• zobrazuje JPEG • displej TFT 2,5", 320 × 240 bodů, 262 tisíc barev • FM tuner
• funkce diktafonu
• MicroSD slot
• design, konstrukce
ovládání, kvalitní video
• slabší příslušenství
Cena vč. DPH:
3 015?Kč (2 GB)
3 746?Kč (4 GB)
www.eu3c.com
7 0510/VAC o