IBM Q System One na letošním ročníku veletrhu CES neprávem trochu zapadl: ale ono se není čemu divit, zajímavých, zábavných nebo působivých novinek zde již tradičně bylo příliš mnoho na to, aby si přítomní novináři dokázali povšimnout úplně všech.
Byla by ovšem škoda jej ignorovat. Big Blue je jednou z mála velkých společností, která se kvantovým počítačům významně věnuje a nalévá do nich nezanedbatelné zdroje.
„První integrovaný univerzální kvantový výpočetní systém“
Systémy IBM Q a nadcházející série kvantových počítačů – nebo počítačů částečně dosahujících funkce známé z teoretických kvantových počítačů, např. využívající prvků superpozice či kvantového provázání – mají v budoucnu řešit problémy, které jsou pro současné počítače založené na tranzistorech a bitech příliš složité, nebo příliš výkonnostně náročné.
V tiskové zprávě se IBM zabývá primárně finančními modely a řízením rizik u investic, případně mapování nejvhodnějších tras pro efektivní logistiku a optimalizaci flotil dopravních společností.
Momentálně představený IBM Q System One se chlubí „modulárním a kompaktním designem, optimalizovaným pro stabilitu, spolehlivost a komerční použití. Vůbec poprvé umožňuje IBM Q System One fungování supervodivého kvantového počítače i mimo laboratorní prostředí.“
Není jasné, jak toho firma dosahuje: kvantové počítače je prozatím nutné chladit kapalným dusíkem, dosáhnout superpozice totiž qubity zatím mohou pouze v teplotách blízkých absolutní nule. Pokud tedy vědci IBM nepřišli na nové řešení.
Je pravda, že se IBM zmiňuje o „kryogenickém inženýrství schopném neustále dosahovat chladného a izolovaného kvantového prostředí“, což je očividně dostačující.
System Q One nazývá IBM „první integrovaný univerzální kvantový výpočetní systém“. Zmiňuje se o kvantových algoritmech, kvantovém firmware, vysoce precizní elektronice v kompaktní formě s podporou vysokého množství qubitů a stabilním kvantovém hardwaru. Komerčně dostupný by měl být ještě v letošním roce.
Kromě toho firma oznámila chystané otevření kvantového výpočetního centra v USA, naplánované na druhou polovinu letošního roku. Má podporovat probíhající výzkum komerčních kvantových počítačů, který probíhá ve výzkumném centru Thomase J. Watsona v New Yorku.
Stále není jasné, zda jde o skutečný kvantový systém, vše ale napovídá tomu, že nikoliv; spíše se opět jedná o částečné kvantové řešení, které otevírá cestu budoucím reálným kvantovým počítačům. Slova o univerzalitě jsou však působivá: dřívější kvantové počítače byly vždy určeny výhradně (či alespoň primárně) na specializované výpočty.
Připomeňme, že současné pokusy IBM, Intelu, Googlu či D-Wave Systems skutečnými kvantovými počítači nejsou; nicméně jejich funkčnost již v některých ohledech úspěšně napodobují.