Podle zástupců IBM chce jejich společnost zvýšit nabídku počítačů a serverů s různými typy procesorů, které mají pomoci zlepšit diverzifikaci nabídky a také zrychlit běh určitých speciálních úloh.
Servery postavené na běžných procesorech mohou být dobré pro tradiční aplikace, ale IBM chce podle Jaie Menona, CTO této společnosti, přijít se specializovanými čipy a také dalšími procesory vlastní výroby pro aplikace např. z oblasti medicíny, cloud computingu či zpracování transakcí. I nadále ovšem chce nabízet klasické x86 servery. Menon argumentuje slovy, že jeden typ architektury se nehodí na všechny úlohy a x86 servery nejsou univerzální odpovědí na vše, stejně tak jako třeba servery vybavené pouze čipy Power, jež IBM vyrábí.
IBM již nabízí např. Cloudburst appliance, které mají za cíl zrychlit nasazení aplikací do cloudového a virtualizovaného prostředí nebo hybridní servery s grafickými čipy nVidia, které mohou být využity pro specifické vědecké a matematické výpočty. Nově by ovšem měly přibýt levné a programovatelné obvody, které hlavním procesorům odlehčí při určitých úlohách, jako třeba síťové operace a IBM pracuje také na novém programovacím jazyku Lime, který by dokázal využít toto hybridní prostředí. Podporuje také OpenCL standardy.
IBM se dále chce zvýšit svůj zájem o FPGA obvody (Field Programmable Gate Array), které v současnosti již nabízí v serverech zaměřených na zpracování XML a jež také mohou pomoci rychleji zpracovávat určité typy operací. V únoru pak byl ohlášen procesor PowerEN, který může být použit nejen jako univerzální výpočetní jednotka, ale také jako koprocesor pro speciální úlohy. Tyto čipy by měly být na speciálních kartách a připojovat se do serverů pomocí PCI sběrnice.
Menon také do budoucna vyhlíží náhradu klasických pamětí typu DRAM modely PCM (phase-changed memory), které by mohly změnit celou podobu toho, jak jsou servery postaveny. Jedná se o alternativu k NAND flash čipům, které ovšem kombinují výhody z více oblastí. Jejich ceny již klesly na úroveň srovnatelnou s disky a přitom nabízejí rychlost téměř jako klasické polovodičové paměti. Podle Menona by pak servery s PCM mohly obsahovat desetkrát i více paměti, než je tomu dnes a ani při výpadku elektřiny by nedošlo ke ztrátě dat, protože PCM udrží uložená data i bez napájení.