Největší podíl na celosvětových útratách za blockchainové sítě – letos téměř 2,9 miliard dolarů – mají pocházet z finančního sektoru. Banky, bezpečnostní, investiční a pojišťovací společnosti mají investovat přes 1,1 miliardu, popisuje ve zprávě IDC.
Jednotlivé implementace blockchainu se navíc rychle posunují z proof-of-concept a pilotních projektů k reálným, funkčním systémům.
„Možnosti užití blockchainu se vyvíjí obdobně rychle, jako technologie samotná,“ věří Jessica Goepfert, viceprezidenta customer insights and analysis v IDC. „Zatímco útraty za vývojově pokročilejší finanční sektor v oblastech typu mezistátních plateb jsou zdravé a rychle rostou, za posledních 6 měsíců jsme zaznamenali též zrychlení v útratách napříč dalšími oblastmi, mezi něž se dá počítat energetika a vyřizování reklamací.“
Mezi společnosti, které se rozvojem blockchainových platforem zabývají, patří Walmart, JP Morgan Chase se svou JPM Coin a další, i mimo Spojené státy.
Celkově se mají vynaložené náklady za blockchainová řešení zvýšit o 88,7 % oproti letošnímu roku. IDC očekává, že firmy budou k roku 2022 nadále rychle navyšovat finanční prostředky, které jsou ochotny rozvoji blockchainu věnovat, v průměru o 76 % ročně.
Nejvíce mají za blockchain utratit v USA (1,1 miliarda dolarů), dále pak v západní Evropě (674 milionů) a Číně (319 milionů). Z dalších regionů bude významné ještě Japonsko a Kanada, kde IDC předpokládá pětiletý každoroční růst kolem 110, respektive 90 %.
Z technologického hlediska se na blockchain zaměří hlavně IT a obchodní služby, zodpovědny budou za téměř 70 % veškerých útrat za blockchain.