Za úspěch IE mohla především jeho přímá vazba s operačními systémy Windows, jejichž součástí je již od roku 1995. Dny, kdy se IE mohl pochlubit 95% podílem, jsou však již dávno pryč. Na trhu se postupně objevilo několik ambiciózních konkurenčních produktů, které projevili vážný zájem o vlastní kus podílového koláče. IE během posledních pěti let přišel téměř o třetinu svého podílu a optimisticky to tak pro něj nevypadá ani letos. Zde je pět důvodů, proč jeho pokles bude pokračovat i v novém roce.
Čísla mluví jasně
Statistika společnosti Net Applications pro IE nevyznívá vůbec příznivě. Prohlížeč v uplynulém roce ztratil 7,8 procentních bodů a podle posledního měření tak disponuje 62,7 %, což je jeho nové minimum. Co je však důležitější, jeho pokles nabírá na stále větší intenzivně. Během posledních šesti měsíců 2009 přišel IE v průměru o 0,94 %, zatímco v prvním pololetí téhož roku to bylo o třetinu méně. Bude-li tento trend pokračovat i nadále, IE se může stát menšinovým prohlížečem již v lednu 2011.
Ballot Screen
Evropská komise koncem minulého roku schválila konečnou podobu tzv. Ballot Screenu, tedy obrazovky, kde si uživatel bude moci sám vybrat některý z pěti hlavních internetových prohlížečů a v OS Windows mu tak již nebude podsouván pouze IE. Obrazovka by mohla nejvíce ublížit právě Microsoftu a naopak pomoci menším alternativám, jakou je třeba norská Opera, která mimochodem celý spor u EU iniciovala.
Hrozba jménem Chrome
Je tomu teprve 16 měsíců, co Google přišel se svým vlastním produktem Chrome, a již disponuje impozantním podílem 4,6 %, čímž se přes Safari přehoupl na pozici třetího nejpoužívanějšího prohlížeče. Chrome se navíc ze všech prohlížečů může pochlubit nejrychlejším růstem. V časovém úseku od prosince 2008 do prosince 2009 jeho podíl vzrostl o 3,2 procentního bodu, zatímco například u druhého Firefoxu to bylo 2,9 %.
IE8 není schopen udržet Microsoftu uživatele
Microsoft seděl příliš dlouho na vavřínech a prudký podílový pokles jeho prohlížeče ho nechával dlouho chladným. Až v minulém roce se na něj rozhodl reagovat uvolněním verze IE8 a očekával, že věci se pro něj obrátí k lepšímu. Nestalo se tak. IE8 je sice nejpoužívanější verzí prohlížeče Internet Explorer, jeho růst ale nemůže vyrovnat pokles IE6 a IE7.
Ignorace mobilního trhu
IE nikdy nehrál důležitou roli v mobilním prostoru - úspěch zde paradoxně slaví Opera Mini, která se na desktopech pohybuje kolem 1 % - a podle posledních údajů to vypadá, že bude zaostávat i nadále. Potenciál mobilního internetu navíc rapidně roste, a pokud Microsoft včas nezareaguje, přijde o svou šanci i tady.